Merkel: "Türkiye yakın bir gelecekte AB üyesi olamaz"

Merkel: "Türkiye yakın bir gelecekte AB üyesi olamaz"

Almanya Başbakanı Angela Merkel, "ılımlı" Türkiye tutumunu, "karşıtlığa" doğru taşıyor... Yunanistan ziyaretinde mülteci anlaşmasını eleştiren Merkel, bu kez de Ankara'nın yakın bir gelecekte Avrupa Birliği'ne üye olamayacağını savundu. Berlin yönetimi, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası artan iltica başvurularına da onay sürecini hızlandırdı.

Politikaları nedeni ile Almanya'da ciddi oranda destek kaybeden Başbakan Angela Merkel, Türkiye'yi hedefine aldı.

Yunanistan ziyaretinde mevkidaşı Aleksis Çipras'ın, Avrupa Birliği'ne üyelik yolunda Ankara'ya destek çağrısına Merkel olumsuz yanıt verdi. Türkiye'nin yakın gelecekte üyeliğini mümkün görmeyen Almanya Başbakanı, gerekçe olarak da düşünce, basın ve dini özgürlük alanlarındaki gerilemelere dikkat çekti.

Merkel Türkiye'nin tam üyeliğine her zaman karşı olduğunu vurgulayarak, bunun yerine "imtiyazlı ortaklığı" tercih ettiğini hatırlattı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye'den yapılan iltica başvurularının rekor kırdığı ülke, bunların çoğunu kabul etmeye başladı.

2018'in Eylül ayında başvuruların yüzde 40'ına onay verilirken, Ekim ve Kasım aylarında bu oran yüzde 50'ye yükseldi.

Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi'ne Türkiye'den 2013 ile 2015 yılları arası her yıl ortalama BİN 800 iltica başvurusu gelirken, 2016'da bu rakam birden 5 BİN 742'ye yükselmişti. 2017'de 8 BİN 483 olan iltica başvurusu 2018 yılının 11 ayında ise 10 BİN 75 ile rekor kırdı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz