ABD, PYD/PKK'ya kalkan olmakta ısrarcı

ABD, PYD/PKK'ya kalkan olmakta ısrarcı

Çekilme sürecindeki Amerika Birleşik Devletleri, Suriye politikasında çıkış arıyor... Türkiye; Soçi anlaşmasının İdlib'de sürmesi için gayret gösterirken; Washington da müttefiki terör örgütü PYD/PKK'nın korunması için zemin yokluyor... Yol haritasının oldukça ağır ilerlediği Menbiç'te Rusya da sahaya indi; İsrail ise bir kez daha Şam'ı füzeler ile hedef aldı...

Suriye'den çekilme planında Amerika Birleşik Devletleri, müttefiki terör örgütü PYD/PKK ısrarından geri adım atmıyor...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bölgedeki gelişmeleri, Amerikan mevkidaşı Mike Pompeo ile telefon görüşmesinde değerlendirdi. Pompeo, Başkan Donald Trump'ın kararının uygulama aşamalarını ele aldıklarını söyledi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da örgütün korunması konusunda Türkiye ile görüşmelerin gelecek hafta devam edeceğini açıkladı. "Her iki ülke için de kabul edilebilir bir sonuç" hedeflediklerini belirten Bolton, PYD/PKK'nın güvenliğini gerekirse Rusya ile de konuşabileceklerini aktardı.

Moskova da Menbiç'te sahaya indi. Suriye'de görev yapan Rus askeri polisi, Ankara ile Washington'un yol haritasından ayrı olarak, devriye faaliyeti yürütmeye başladı. Kremlin, Beyaz Saray ile bu konuda uzlaşı olduğunu anlattı.

Bu gelişmelerin gölgesinde sınırda ise kritik bir zirve gerçekleşti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Suriye'nin kuzeyi ile İdlib'deki gelişmeleri ele aldı.

El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir Şam'ın kontrolüne geçen bölgede, "Soçi anlaşması kapsamında ateşkes ve istikrarın devamı için her türlü gayretin gösterildiğini" açıklayan Akar, Rusya ile bu konuda yakın iş birliğinin devam ettiğini vurguladı.

Rejim ise, İsrail'in hava saldırısının hedefi oldu. Başkent Şam'a yönelen füzelerin, hava savunma sistemleri tarafından etkisiz hale getirildiği saldırıda Uluslararası Havalimanı'ndaki bir ambarda hasar meydana geldi.

İtalya da Esad yönetimi ile ilişkileri yeniden kurmayı gündemine aldı.

Ülke medyası, İtalya'nın, Suriye'deki büyükelçiliğini yeniden açan ilk Avrupa ülkesi olabileceğini iddia etti. Dışişleri Bakanlığı da bu adımın gerekliliğinin ve zamanlamasının değerlendirildiğini belirtti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz