2018'de 13 bin 190 kişi zehirlendi; %61'i emekçi!

2018'de 13 bin 190 kişi zehirlendi; %61'i emekçi!

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin raporuna göre; geçen yıl gıda zehirlenmesi yaşayanların yüzde 61'i emekçi...Zehirlenme vakalarının büyük çoğunluğu ise firmalar tarafından temin edilen gıdalardan kaynaklandı...Uzmanlara göre bu tablonun nedeni, "işçilerin en temel hakkı olan beslenmenin, yalnızca bir maliyet unsuru olarak görülmesi"...

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi 2018 yılı gıda zehirlenmeleri raporunu açıkladı...

"BESLENME KONUSUNDA YAŞADIĞIMIZ SORUNLARI DAHA DA AÇIĞA ÇIKARTMIŞ OLDU"

Buna göre gıda zehirlenmelerinden yıl boyunca 13 bin 190 kişi etkilendi; 18 kişi hayatını kaybetti.

Zehirlenme vakalarının yüzde 89'u firmalar tarafından temin edilen gıdalardan kaynaklandı...

Rapora göre zehirlenmelerin yüzde 61'inin işçilerde görülmesi dikkati çekti....

"TÜRKİYE'DE ÇALIŞMA VE YAŞAM KOŞULLARINDA ORTAYA ÇIKAN OLUMSUZ TABLO BESLENME HAKKINI DA GÜNDEMİMİZE GETİRDİ... YAZ AYLARINDA İZMİRİN ALİAĞA İLÇESİNDE RAFİNERİDE 3BİN 300 İŞÇİNİN ZEHİRLENDİĞİ VAKAYI HEPİMİZ HATIRLIYORUZ.. "

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na göre bu tablonun nedeni emekçilerin en temel hakkı olan beslenmenin sadece bir maliyet unsuru olarak görülmesi...

"BU TÜRKİYEDEKİ ÇALIŞMA HAYATINDAKİ SORUNLARIN VE UYGULANAN POLİTİKALARIN BİR SONUCU OLARAK ORTAYA ÇIKAN BİR TABLO HER ŞEYİN MALİYET UNSURU OLARAK GÖRÜLDÜĞÜ VE İŞYERİNDE SAĞLIKLI BESLENME VE GIDA HAKKININ BU ANLAMDA BİR MALİYET UNSURU OLARAK GÖRÜLDÜĞÜ DÜŞÜK MALİYETLE OLUMSUZ KOŞULLARDA DENETİMİ YAPILMAYAN TARİHİ VE SÜRESİ GEÇMİŞ GIDALARIN KULLANILDIĞIBİR TABLOYLA KARŞI KARŞIYAYIZ"

Peki ne yapılmalı?

" BUNUN ÖNÜNE GEÇİLMESİ HER ŞEYDEN ÖNCE UCUZ VE GÜVENCESİZ İŞÇİLİK POLİTİKAALRINDAN VAZGEÇİLMESİ BESLENMEYİ MALİYET UNSURU OLARAK GÖREN YAKLAŞIMDAN VAZGEÇİLMESİ İLE MÜMKÜN... "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz