ABD'nin İran ambargosu dünyayı vurdu

ABD'nin İran ambargosu dünyayı vurdu

İran'a yönelik Amerikan yaptırımları, tüm dünyayı tehdit ediyor... Petrol fiyatlarının küresel olarak yükseleceğine dikkati çeken Tahran, muaf tutulan ülkelere de alacakları miktarın yetmeyeceğini açıkladı. Washington, 8 ülkeye ek olarak Irak'ı da muafiyet listesine dahil etti.


Amerika Birleşik Devletleri'nin ambargosu altındaki İran'dan, dünyaya uyarı var...

Petrol Bakanı Bijen Namadar Zengene, sürecin küresel olarak "tüketiciler için zor geçeceği"ni savundu. Yaptırımların petrol fiyatlarını uzun vadede yükselteceğini belirten Zengene, Türkiye'nin de dahil olduğu muafiyet getirilen ülkelerin, alacakları petrolün yetmeyeceğine dikkati çekti.

Washington ise muafiyet getirdiği 8 ülkeye Irak'ı da dahil etti. 180 gün süre tanınan ülkelerin aksine Bağdat yönetiminin önünde 45 gün bulunuyor.

Irak, elektrik santrallerine yakıt temini için İran'dan gaz ithal ediyor.

Uluslararası ticaret gelirinin yarısından fazlasının petrol ve petrokimya ürünlerinden sağlayan İran'ın ise içinde bulunduğu zor ekonomik koşulların daha da kötüleşmesi bekleniyor.

Muafiyet tanınan 8 ülkeye 180 gün boyunca Tahran'ın günde 700 BİN ile 1 milyon 700 BİN varil petrol satması bekleniyor. Ülkenin petrol ihracatında zirveyi gördüğü 2018 yılı ortalarında bu miktar günde 3 milyon varildi.

Türkiye, yıllık ham petrol ihtiyacının yüzde 50'sini komşusu İran'dan sağlıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz