"İşçi ölümleri önlenemiyor"

"İşçi ölümleri önlenemiyor"

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin raporuna göre, Ekim'de 177 ; bu yılın 10 ayında ise bin 640 emekçi, iş kazalarında hayatını kaybetti...Ölümlerin önlenebileceğini vurgulayan uzmanlar; "denetimler için yaptırım gücü olan bağımsız bir heyet oluşturulmalı" diyor...


Ekim ayında 177, 2018'in on ayında bin 640 işçi çalışırken hayatını kaybetti... Veriler İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nden...

İŞ KAZASINDA YAŞANAN ÖLÜMLER
EKİM: 177
OCAK - EKİM ARASI: 1640

" ÇOK VAHİM BİR TABLO İLE KARŞI KARŞIYAYIZ. 0033 DÜŞÜK YOĞUNLUKLU BİR SAVAŞI ANDIRIYOR, ÇALIŞMAYA DEĞİL DE ÖLMEYE GİDİYOR GİBİ BİR DURUMLA KARŞI KARŞIYAYIZ. 0252 16 YIL İÇİNDE 20 BİNİ AŞKIN İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRMİŞ AMA BU İŞÇİLERİN ÖLÜMÜNE SEBEBİYET VEREN PATRONLARIN HİÇBİRİ TUTUKLANIP YARGILANMAMIŞ."

Ölümler en çok yüzde 24 ile inşaat, yüzde 21 ile tarım ve yüzde 17 ile taşımacılık işkollarında gerçekleşti.

İŞÇİ ÖLÜMLERİ
İNŞAAT: %24
TARIM: %21
TAŞIMACILIK: %17

Ölüm sepebleri ise yüzde 22 trafik ve servis kazaları, yüzde 21 ezilme ve göçük, yüzde 19 da düşme olarak belirlendi.

İŞÇİ ÖLÜMLERİ
TRAFİK KAZALARI: %22
EZİLME - GÖÇÜK: %21
YÜKSEKTEN DÜŞME: %19

"HEPSİNİN İSTENDİĞİ ZAMAN TEDBİRİ ALINABİLİR AMA PATRONLAR AZAMİ KAR ETMEK İÇİN İŞÇİ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİNİ GEREKSİZ MALZEME OLARAK, MASRAF ARTTIRAN DURUM OLARAK GÖRÜYOR. "

İş güvenliği şirketlerin sorumluluğunda olduğu için denetçilerin yaptırım gücünün yetersiz kaldığını belirten Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu İşçi Sağlığı Ve İş güvenliği Dairesi Başkanı Kanber Saygılı, bağımsız bir yapı oluşturulması gerektiğini vurguluyor.

"ÖRGÜTSÜZLÜK DEVAM ETTİKÇE PATRONLAR KAR PEŞİNDE KOŞTUKÇA HÜKÜMETTE YAPTIRIM UYGULAMADIKÇA BAĞIMSIZ HEYET KURMADIKÇA İŞÇİLER ÖLMEYE DEVAM EDECEK. İŞÇİ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ PARALI HALE GETİRİLDİ ORTAK SAĞLIK BİRİMİNDE ÇALIŞAN ARKADAŞLARIMIZ PARALI ASKER GİBİ PARASI PATRON TARAFINDAN ÖDENİYOR, İŞYERİNDEKİ EKSİKLİKLERİN SÖYLENMESİ YAPTIRIM GÜCÜ OLMASI MÜMKÜN DEĞİL. ÜNİVERSİTELERDEN BİLİM İNSANLARININ İÇİNDE OLDUĞU MÜHENDİS MİMARLARIN SENDİKALARIN İŞÇİLERİN BAKANLIĞIN İÇİNDE OLDUĞU YAPTIRIM GÜCÜ OLAN BAĞIMSIZ HEYETİN OLUŞMASI GEREKİYOR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz