Fener Rum Patrikhanesi, başvuruyu değerlendirdi

Fener Rum Patrikhanesi, başvuruyu değerlendirdi

Fener Rum Patrikhanesi, Rus Ortodoks Kilisesi ile bağları kopartan adımı attı. Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin Rus Ortodoks Kilisesi'nden ayrılma talebi kabul edildi. Kararı "felaket" olarak yorumlayan Moskova'daki kilise, İstanbul'daki Patrikhane ile ekümenlik bağına son verme kararı aldı.


Ortodoks Hristiyanlar, ayrılık krizi yaşıyor.

Fener Rum Patrikhanesi, Rus Ortodoks Kilisesi'nin tüm uyarı ve yaptırımlarına rağmen, Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin ayrılma talebini kabul etti. Bu karar ile Ukraynalı Ortodoksların Rusya'dan ayrılarak bağımsız bir kilise kurmasına izin verildi.

3 gün süren toplantının ardından İstanbul'daki Patrikhane'nin açıkladığı karar, Moskova tarafından "felaket" olarak yorumlandı. Rus Ortodokslar bu adıma karşı Rum Patrikhanesi ile olan ekümeniklik bağına son vereceklerini duyurdu.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, "iyinin kötüye, aydınlığın karanlığa karşı zaferi" olarak yorumladığı kararı 300 yıldan fazladır beklediklerini söyledi.

Fener Rum Patrikhanesi'nin Kiev'e 2 temsilci göndermesi üzerine İstanbul'daki kilise ile ilişkilerini donduran Rus Ortodokslar, Fener Rum Patrikhanesi ile tüm diplomatik ilişkilerini fiilen kestiğini duyurmuştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz