Küresel açlık endeksi

Küresel açlık endeksi

Dünyada açlık tehdidi bir türlü sona ermiyor... Küresel Açlık Endeksi'ne göre sorunun azalması sevindirici. Ancak 52 ülkede halen "alarm verici" düzeyde açlık tehdidi var.


Bir türlü önüne geçilmeyen küresel sorun açlık, dünya genelinde azaldı. Ancak 52 ülkede alarm durumu devam ediyor...

Küresel Açlık Endeksi'ne göre 2000 yılında 29,2 seviyesinde bulunan açlık, 2018'de nüfus artışına karşın 20,9'a düştü. 100 puan açlık oranının en yüksek, 0 puan ise hiç olmadığı anlamına geliyor.

Endekse göre 119 ülkeden 51'inde açlık "ciddi" ve "alarm verici", bir ülkede ise "aşırı derecede alarm verici" bir sorun olarak devam ediyor. O tek ülke, 2012 yılından bu yana iç savaş ile boğuşan Orta Afrika Cumhuriyeti...

Çad, Haiti, Madagaskar, Sierra Leone, Yemen ve Zambiya'da açlık tehdidi "alarm verici" seviyede. "Ciddi seviyede" açlık olduğu belirtilen 45 ülke arasında ise Hindistan, Irak, Pakistan, Afganistan, Myanmar ve Kuzey Kore yer alıyor.

Türkiye sıralamada açlığın düşük olduğu 40 ülke arasında bulunuyor.

Endekste Almanya gibi refah seviyesinin yüksek olduğu bazı ülkeler yer almıyor. Suriye, Libya ve Somali gibi kriz bölgelerinden sağlıklı veri alınamadığı için bu ülkeler de değerlendirmeye dahil edilmiyor...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz