Avrupalıların yüzde 64'üne göre "ab olmasa da olur"

Avrupalıların yüzde 64'üne göre "ab olmasa da olur"

İngiltere'nin ayrılışı ile birlikte "Dağılır mı?" sorularının hedefinde kalan Avrupa Birliği'nin durumu, vatandaşlarını endişelendirmiyor. Üye ülkelerde yapılan araştırmaya göre halkın büyük çoğunluğu birliğin olmaması halinde hayat şartlarının kötüleşmeyeceğini düşünüyor. Üstelik katılımcıların neredeyse yarısı Avrupa Birliği'ni "gereksiz" bile buluyor.


Avrupalılara göre Avrupa Birliği'nin yokluğu, üye ülkeleri etkilemiyor...

Brüksel merkezli düşünce kuruluşu "Avrupa'nın Dostları" tarafından yapılan araştırma, dikkati çeken sonuçlar ortaya koydu. 110 BİN kişi ile gerçekleştirilen ankete göre, katılımcıların yüzde 64'ü, Avrupa Birliği'nin olmaması durumunda hayatlarını daha kötü şartlarda sürdüreceklerini düşünmüyor.

Yüzde 49'un birliğin varlığını "gereksiz" bulduğu ankete göre, katılımcıların yüzde 81'i, siyasal karar alma süreçlerinde üye ülke hükümetlerine daha fazla inisiyatif verilmesinden yana.

Araştırmanın sonuç kısmında "Değişim ve reform sağlanmaz ise Avrupa Birliği çoğu vatandaşı için önemsiz kalacak" yorumu yapıldı. Avrupalılar, güvenlik, istihdam ve birlik bütçesinin harcanması konusunda da, daha fazla şeffaflık talep ediyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz