Avrupa konseyi-Türkiye yargı toplantısı

Avrupa konseyi-Türkiye yargı toplantısı

Avrupa Konseyi, Türkiye'de yargının durumunu ele aldığı toplantı sonrası önemli uyarılarda bulundu... Konsey, duruşma öncesi tutukluluk koşullarıyla ilgili endişesini bildirdi... Ayrıca savcıların ve ceza mahkemelerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarını daha iyi öğrenmesi tavsiyesinde bulundu.


Avrupa Konseyi ve Türk Adalet Bakanlığı yetkilileri, 4-5 Ekim'de Ankara’da düzenlenen gayri resmi toplantılarda kaldırılmış olan olağanüstü hal uygulamasının uzun dönem etkilerini değerlendirdi.

Avrupa Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre, görüşmelerde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları çerçevesinde ifade özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, toplanma, dernek kurma özgürlüğü konuları ele alındı.

Avrupa Konseyi heyeti toplantıda, Türkiye’de “yargılama öncesi tutukluluğun uzatılmasıyla ilgili endişelerini” dile getirdi...

Heyet ayrıca Türkiye’ye, savcıların ve ceza mahkemelerinin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarını daha iyi yorumlayıp, uygulamalarını sağlama konusunda gerekli ek tedbirlerin alınması tavsiyesinde bulundu.

Avrupa Konseyi ve Türk yetkililer arasında, bir sonraki toplantı, gelecek ay Strazburg’da düzenlenecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz