AKPM'den, Akkuyu deprem bölgesinde uyarısı

AKPM'den, Akkuyu deprem bölgesinde uyarısı

İnşası Türkiye'de protestolara neden olan Akkuyu Nükleer Santrali'ne bir itiraz da Avrupa'dan geldi. Alanın, "deprem bölgesi" olması nedeni ile Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, projeden tedirgin. Ankara'dan santralle ilgili kaygıların giderilmesinin istendiği karar metni, 18 Türk üyenin itirazına karşın 99 oy ile kabul edildi.


Rusya ile varılan anlaşma ile inşası başlayan Türkiye'nin ilk nükleer santrali Akkuyu'ya Arupa'dan itiraz var.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, Türkiye'de geniş protestolara neden olan santralin inşasına ilişkin kaygıları gidermesi için Ankara’ya, Sınıraşan Çevresel Etki Değerlendirme Sözleşmesi’ni onaylaması çağrısı yaptı.

Karar metni, 18 Türk üyenini itirazına karşın 99 oy ile kabul edildi. 18 üyenin santral ile ilgili bölümün metinden çıkarılması için verdiği değişiklik önergesi de reddedildi. Bunun üzerine Türk üyelerden biri, kararı protesto için raportörlük görevinden istifa etti.

Şantiye sahasının "şiddetli deprem bölgesi"nde bulunduğuna dikkati çeken Meclis, Akkuyu Nükleer Santrali'nin Kıbrıs kıyılarından 85 kilometre uzaklıkta olduğu gerekçesiyle de Ankara'dan kaygılarının giderilmesini talep etti.

Avrupa Parlamentosu’nun 2017 Türkiye raporunda da, aynı gerekçe ile santralin inşasının durdurulması istenmişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz