Sarı taksiler ile ilgili şakayetler arttı

Sarı taksiler ile ilgili şakayetler arttı

İçişleri Bakanlığı sarı taksilerle ilgili artan şikayetler sonrası valiliklere talimat verdi... Kısa mesafede yolcu almayan, taksimetre açmayan, yolu uzatarak vatandaşı mağdur eden taksicilere adli ve idari işlem yapılacak.

İçişleri Bakanlığı, kısa mesafede yolcu almayan, taksimetre açmayan, fazla ücret almak için güzergahı uzatan taksicilerle ilgili artan vatandaş şikayetleri üzerine düğmeye bastı.

Bakanlık, İl İdaresi Kanununun ilgili maddesine göre vatandaşı mağdur eden taksiciler için, valiliklere "genel emir" çıkarma konusunda talimat verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 İl valiliğine gönderilen genelgeye göre, ticari taksi şoförlerinin uymaları gereken kurallar sıralandı.

Kısa ya da çok uzun mesafe ile olumsuz hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almaktan kaçınılmayacak. Ödeme konusunda bozuk para gibi nedenlerden dolayı sorun çıkarılmayacak. Özellikle yabancı turistler ve farklı şehirlerden gelen vatandaşların gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat bilerek ulaşım güzergahı uzatılmayacak.

Araçlar bakımsız ve kirli olmayacak. Araç içinde yüksek sesle müzik dinlenmeyecek. Seyir halindeyken cep telefonu ile oyun oynanmayacak, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcular rahatsız edilmeyecek. Araçta sigara içilmeyecek, pazarlık usulü yolcu taşınmayacak. Alkollüyken araç kullanılmayacak.

Bu kurallara uymayan şoförlere, kabahatler kanunu çerçevesinde adli ve idari işlem yapılacak, idari para cezası uygulanacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz