Rahip Brunson serbest bırakıldı

Rahip Brunson serbest bırakıldı

Ankara ile Washington arasında gerilime neden olan Amerikalı rahip Andrew Brunson hakkında karar çıktı... Terör örgütleri PKK ve FET֒ye casusluk yaptığı iddiasıyla "son duruşmada" 10 yıla kadar hapsi istenen papaz Brunson'a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Ev hapsi ve yurtdışı çıkış yasağı kaldırılan Brunson, yattığı süre göz önüne alınarak serbest bırakıldı..... Brunson, İzmir Adnan Menderes Havalimanından özel uçakla Almanya'ya gitti... Amerikan Başkanı Trumpın "Yakında evde olacak" diye mesaj attığı karar için, Cumhurbaşkanlığı ise "yargının bağımsızlığı ortaya kondu" değerlendirmesinde bulundu.

İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen, 2 buçuk ay önce tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD'li rahip Andrew Craig Brunson, Aliağa Ceza İnfaz Kurumunda hakim karşısına çıktı.

Saat 10.30'da başlayan duruşmayı ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey Hovenier de izledi. Brunson davasını ulusal ve uluslararası çok sayıda basın mensubu takip etti.

Rahibin kimlik tespitinin yapılmasıyla başlayan duruşmanın öğle arasına kadar olan bölümünde 4 tanık dinlenildi; yüzleştirme yapıldı. Tanıklardan üçü, duruşmada ifade değiştirdi.

Verilen öğle arasının ardından esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Brunson için adli kontrol şartlarının kaldırılmasını ve ''örgüte üye olmak''tan 5 ila 10 yıl arasında hapis cezası talep etti.

Brunson ise masum olduğunu savunarak, Türkiye'yi sevdiğini ve beraatini istedi.

Mahkeme karar için verilen aranın ardından Brunson'a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası hükmetti. Brunson'ın ev hapsi ve yurtdışı çıkış yasağı da kaldırıldı. Amerikalı rahibin aldığı ceza yattığı hapis cezasına sayıldı ve tahliye edildi.

Brunson'ın avukatı İsmail Cem Halavurt, kararı yorumladı...

"MÜVEKKİLİMİN BU KADAR MAĞDUR EDİLMESİNE TÜRKİYE'NİN BU KADAR MAĞDUR OLMASINA İLİŞKİLERİN BU KADAR GERİLMESİNE HİÇ GEREK YOKTU. VERİLEN HÜKMÜ DE KABUL ETMİYORUZ TEMYİZ EDECEĞİZ İTİRAZ HAKLARIMIZI KULLANACAĞIZ''

Serbest, bırakılan Brunson saat 18.15'de evine geçti.

ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson, İzmir Adnan Menderes Havalimanından özel uçakla Almanya'ya gitti.Avukat İsmail Cem Halavurt, müvekkili Brunson'un Almanya'da 2 gün kaldıktan sonra ABD'ye geçeceği bilgisini paylaştı.

Amerikan Başkanı Trump, rahip Brunson'ın serbest bırakılmasının ardından Twitter'dan yaptığı paylaşımda, önce "Pastör Brunson için çok çalışıyoruz. Onun yakında güvenle eve dönmesini umuyoruz" ifadesine yer verdi.

Trump kararın ardından ikinci tweetinde ise, "Pastör Brunson yalnızca serbest kaldı. Yakında evde olacak" diye yazdı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ise açıklamasında, "ABD Başkanı Trump'ın gösterdiği güçlü liderlik ve milyonlarca Amerikalı'nın duaları sayesinde, bu masum dini bütün insan, kısa zaman sonra evinde olacak" dedi.

Cumhurbaşkanlığı, "yargının bağımsızlığı ortaya kondu" cümlesiyle kararı değerlendirdi. Adalet ve kalkınma partisi'nden ilk yorum Hayati Yazıcı'dan geldi... Yazıcı,Twitter’den yaptığı açıklamada, Brunson davasını “Çok konuşuldu ama daha çok konuşulacak bir dava dosyası” ifadesini kullandı.

Konu, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na da soruldu...

"HANGİ GEREKÇEYLE BU KARAR ALINDI BAKMAK LAZIM... DARISI HARP OKULU ÖĞRENCİLEİRNİN ER VE ERBAŞLARIN BAŞINA "

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, tahliye edilen ABD'li rahip Brunson ile ilgili olarak, "Milliyetçi Hareket Partisi elbette yargı kararına saygı duymaktadır. Ancak Papaz Brunson´un tahliye kararı milli vicdanı rahatsız ve huzursuz etmiştir. İfade değiştiren gizli ve satın alınmış tanıklar, davanın savcısında yapılan değişiklikler soru işaretlerini güçlendirmiş, şaibeleri arttırmıştır" açıklamasında bulundu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz