"Beslenirken ölmeyelim!"

"Beslenirken ölmeyelim!"

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, "Beslenirken Ölmeyelim" başlıklı raporunu açıkladı.. Buna göre; 2018 yılının dokuz ayında yaşanan 11 BİN gıda zehirlenmesinin, 8 BİNİ işyerinde meydana geldi. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na göre, tablonun değişmesi için ucuz ve güvencesiz işçilik politikalarından vazgeçilmeli.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi; gıda zehirlenmeleri ve işçilerin; yeterli, dengeli, sağlıklı beslenmesine ilişkin hazırladığı "Beslenirken Ölmeyelim" raporunu açıkladı..

"TÜM POLİTİKALAR İŞÇİLERİN DAHA UCUZ VE GÜVENCESİZ ÇALIŞTIRILMASI ÜZERİNE KURULU DOLAYISIYLA İŞÇİ SAĞLIĞI İŞ GÜVENLİĞİ ÖNLEMLERİNİN ALINMAMASINDAN İŞÇİLERİN EN TEMEL HAKKI OLAN ÇALIŞIRKEN BESLENME HAKKINA KADAR TÜM HAKLARI ORTADAN KALDIRIYOR.."

Buna göre ülkede yaşanan 11 bin gıda zehirlenmesi vakasının 8 bini işyerinde gerçekleşti.

" SON DERECE YETERSİZ BESLENME KOŞULLARINI YAŞIYORLAR VE CİDDİ ZEHİRLENMELER YAŞANMAYA BAŞLANDI BU RAPOR BUNU GÖSTERDİ "

9 ayda ülke genelinde yaşanan gıda zehirlenmelerinin yüzde 74'ü emekçiler arasında görüldü...

Zehirlenme vakalarının yüzde 91’i firmalar tarafından temin edilen gıdalardan kaynaklandı...

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu'na göre bu tabloda taşeron çalışmanın etkisi büyük...

"ZEHİRLENME VAKALARININ TAŞERON FİRMALAR ELİYLE ÇALIŞTIRILAN İŞ YERLERİ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ.. YANİ TAŞERONLAŞTIRMA İŞÇİLERİN ÇALIŞMA KOŞULLARINI GERİYE GÖTÜRÜYOR "

Peki ne yapılmalı?

" İŞ CİNAYETLERİNİN ÖNLENMESİNDEN İŞÇİLERİN YEDİĞİ YEMEĞİN NİTELİĞİNE KADAR HER ŞEYİN UCUZ VE GÜVENCESİZ İŞÇİLİK POLİTİKALARINDAN VAZGEÇİLMESİYLE DÜZELECEĞEİNİ SÖYLÜYORUZ.. GÜVENCESİZ ÇALIŞMA BİÇİMLERİNİN YASAKLANMASI VE İŞÇİLERİN İNSANCA YAŞAYIP ÇALIŞABİLECEĞİ BİR ORTAM TESİS ETMEK İSTİYORUZ.."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz