Erdoğan: "çok yüksek bir faiz artırımı"

Erdoğan: "çok yüksek bir faiz artırımı"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edoğan, Merkez Bankası'nın faizi yükseltme kararına tepki gösterdi, "Şimdi bağımsızlığın neticesini göreceğiz, sabır safhamdayım" dedi. Dövizdeki hareketlilik üzerinden Washington'a bir kez daha tepki gösteren Erdoğan, yaşananları "ekonomik suikast girişimi" olarak niteledi. iş dünyasını Türk Lirası üzerinden yatırım yapmaya çağıran Cumhurbaşkanının gündeminde yerel seçimler ve ittifak tartışmaları da vardı.

"DÜN SON OLARAK MERKEZ BANKASI SÜREKLİ GÜNMDEME GETİRİLEN FAİZ ARTIIRIMINI DA OLDUKÇA YÜKSEK BİR ORANLA GERÇEKLEŞTİRDİ. "

"DİYOR YA BAĞIMSIZLIK, HADİ BUYUR BAĞIMSIZLIK, ŞİMDİ BAKALIM BAĞIMSIZLIKĞIN NETİCESİNİ GÖRECEĞİZ. ŞU AN ŞAHSEN BENİM SABIR SAFHAMDIR. VE BU SABIR SABIR DA BİR YERE KADAR ÇÜNKÜĞ BİZ SÖMÜRÜ MAVİLELARINA EYVALLAH EDEMEYİZ."

Erdoğan, faiz oranlarının artırılmasına tepki göstermesinin ardından, Merkez Bankası'na enflasyon tahminleri üzerinden eleştiri yöneltti.

"BUGÜNE KADAR MERKEZ BANKASI DEFALARCA ENFLASYONU HERKES AÇIKLLAMIŞTIR. AMA HİÇBİR KEZ ENFLASYON MERKEZ BANKASI'NIN AÇIKLADIĞI GİBİ GERÇEKLEŞMEMİŞTİR.
11,29 MADEM BİLİYORSUN BU İŞİ FAİZİ BELİRLERKEN TUTUYOR DA ENFLASYONU BELİRLERKEN NİYE TUTMUYOR. ŞİMDİ EKİM AYINDA GÖRECEĞİZ."

Cumhurbaşkanı, döviz kurundaki hareketlilik nedeniyle ABD'ye bir kez daha tepki gösterdi.

"AMERİKAN YÖNETİMİNİN ÜLKEMİZLE İLGİLİ ARDI ARDINDA AÇIKLADIĞI OLUMSUZ KARARLAR BAHANE EDİLREK TÜRK EKONOMİSİNİ HEDEF ALAN ALÇAK BİR SALDIRIYA MARUZ KALDIK. AMERİKAN YÖNEİTMİNİN ÜLKEMİZİN EGEMENLİK HAKLARINA AÇIKÇA SAYGISIZLIK OLAN TALEPLERİNE CEVAP VERMEDİK DİYE BÖYLE BİR SONUCUN ORTAYA ÇIKMASI MESELENİN TAMAMEN SİYASİ OLDUĞUNA İŞARET EDİYOR.
TEMMUZ AYI BOYUNCA DA AYNI SEVİYELERDE SEYREDEN DÖVİZİN AĞUSTOS'TA BİR ANDA 7 LİRA SEVİYESİNE KADAR YÜKSELMESİ BAŞLI BAŞINA BİR EKONOMİK SUİKAST GİRİŞMİNİN DELİLİDİR."

Bu süreçte stokçuluk yapanların bedelini ödeyeceklerini söyleyen Erdoğan, kamuda tasarrufa değindi; alınan ve alınacak önlemleri sıraladı.

"BİLİYORSUNUZ BAKANLIKLAR BİRLEŞTİ. 25-26 OLAN BAKANLIK SAYISI 16'YA DÜŞÜNCE ŞİMDİ ELİMİZDE CİDDİ MANADA BİNALARIMIZ VAR. KİRADA OLAN YERLER VARDIR, BÜTÜN BU KİRADA OLAN YERLEDEN BAKANLIKLARIMIZ ARTIK ORALARI BOŞALTIYOR. BU ÖDEDİĞİMİZ KRİALARDAN DA KURUTLARAK CİDDİ TASARRUFA GİDECEĞİZ. KAMU ARAÇLARINI HEM NİTELİK HEM KULLANIM BAKIMINDAN ONLARI DA SINIRLANDIRDIK.
PERSONEL ALIMINI DA EMEKLİ OALN PERSONEL SAYISINA YAKINU BİR SEVİYEYE ÇEKİYORUZ. "

cumhurbaşkanının Türk Lirası ve yastıkaltı tasarruflara yönelik çağrısı vardı.

"HAZİNEMİZ KAMUYA İLAVE GELİR SAĞLAYACAK ALTIN VE EURO TAHVİLLEİRYLE KİRA SETİFİKALARI GİBİ YENİ ARAÇLARIN IDEVREYE SOKTU. BURADAN TÜM VATANDAŞLARIMIZI ÖZELLİKLE AVRUPA VE DİĞER YERLERDE YAŞAYANLARI BU İMKANLARI DEĞERLENDİRMEYE DAVET EDİYORUM.
LÜTFEN TÜM TASARRFULARIN DÖVİZDEN TÜRK LİRASINA YÖNLENDİRİLMESİ GEREKLİ. YASTIK ALTI DİYE TABİR EDİLEN YASTIK ALTI TASARRUFLARIN EKONOMİYE KAZANDIRILMASINI BEKLİYORZ."

Erdoğan, yatırımların güncelleneceğini de kaydetti.

"BİTİM NOKTASINA GELENLERLE BİTMERYE UZAK OLANLAR SRIALAMASINDA ONA GÖRE YATIRIMLARIMIZI SIRALAYIP PLANLAYACAĞIZ. SIFRIDAN BİR YATIRIM DÜŞÜNMÜYORUZ. "

2019 Mart ayındaki yerel seçimlere işaret eden Cumhurbaşkanı, adayların seçiminde hassas olacaklarını kaydetti.

Erdoğan, MHP Lideri Bahçeli'nin açıklaması ile gündeme gelen ittifak konusunda da görüşünü açıkladı.

ERDOĞAN: "BİLİYORSUNUZ 24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE CUMHURBAŞKANLIĞINDA VE MECLİSTE MHP İLE İTTİFAK YAPMIŞTIK, MAHALLİ İDARELER SÇEİMLERİNDE BÖYLE BİR İMKAN OLUR MU BAKACAĞIZ. EĞER BÖYE BİR İMKANI KARŞILIKLI OLARAK HAKLİKATEN ORTAYA KOYABİLİRSEK BİZ BUNU BİRLİKTE DEĞERLENDİRİRİZ. ÇÜNKÜ CUMHUR İTTİFAKINDAKİ DAYANMIŞMAMIZ NEYSE YEREL SÇEİMLERDE DE BU İTTİFSAKI GERÇEKLEŞTİRME İMKANIMIZ OLABİLİR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz