AKPM, tartışma yaratacak raporu kabul etti

AKPM, tartışma yaratacak raporu kabul etti

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, tartışmalara yol açacak bir raporu onayladı... Raporda, İslam dinine mali kaynak sağlanmasının engellenmesi istendi.. Bunun radikalleşmenin önüne geçilmesine yardımcı olacağı belirtildi. İslam’ın, toplumda daha iyi tanıtılmasına ve imamların eğitimine önem verilmesine de vurgu yapıldı.


Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, üye ülkelerden, “siyasi genişleme aracı olarak İslam dinine maddi kaynak sağlamasının önüne geçilmesini” istedi.

Kuruluşun Siyasi İşler Komitesi, “İslam karşıtlığı ve radikalleşmeyi önlemek için Avrupa’da İslam dinine yönelik dış mali kaynakların düzenlenmesi” başlıklı raporu tartışarak kabul etti.

Raporda, Avrupa’da İslam dinine yönelik dış mali yardımların ısrarla daha şeffaf bir biçimde gerçekleşmesi istenirken, bunun radikalleşmenin de önüne geçilmesine yardımcı olacağı saptamasında bulunuldu.

Bununla birlikte mali dış kaynakların tamamen genelde yasaklanmasının ise mantıksız ve demokratik toplum için gereksiz olduğu kaydedildi.

"Alınacak herhangi bir önlem, Müslüman topluluğunu İslam karşıtlığına yol açabilecek bir genel şüphe altına sokmamalıdır” uyarısı yapıldı.

Raporda, üye devletlerden aydınlatılmış İslam’ın toplumda daha iyi tanıtılması ve imamların eğitimine önem vermesi de istendi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz