Çavuşoğlu: "gerçek müttefiklerine karar verme zamanı"

Çavuşoğlu: "gerçek müttefiklerine karar verme zamanı"

Dünya, Suriye'nin İdlib bölgesindeki gelişmeleri yakından izlerken, Amerika Birleşik Devletleri, terör örgütü PYD/PKK ile ittifakını pekiştiriyor... Türkiye'ye verdiği sözlerde değişikliğe giden Washington'u hedef alan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Gerçek müttefikin kim olduğuna karar verme zamanı" çağrısında bulundu. Kente operasyon hazırlığı içindeki Suriye ordusundaki 800 askerin ise kaçtığı iddia edildi.

Suriye rejiminin operasyon tehdidi altındaki İdlib'de gerilim sürerken, Amerika Birleşik Devletleri de, müttefiki terör örgütü PYD/PKK'ya kalkan olmaya devam ediyor...

Türkiye'nin tepkilerine ve verilen sözlere rağmen devam eden ortaklığa Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tepki gösterdi.

New York Times gazetesi için bir yazı kaleme alan Çavuşoğlu, örgütün Türkiye sınırının birkaç kilometre ötesinde faaliyet göstermesinin savunulacak hiçbir tarafı olmadığını vurguladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile PYD/PKK ittifakının da arttığını belirten Çavuşoğlu, Washington'ın bölgede gerçek müttefikinin kim olduğuna karar verme zamanının geldiğini söyledi.

İdlib'e operasyon hazırlığındaki rejim güçlerinde ise çözülmelerin başladığı öne sürüldü. İddiaya göre, 800 asker, cepheden kaçtı.

Muhalifler bu gelişmeyi, Suriye rejiminin, Türk askerleriyle çatışmaya girmekten kaçındığı yönünde yorumladı.

Şam yönetiminin bir diğer öncelikli hedefi de, ülkedeki savaştan kaçan sivillerin, topraklarına geri dönmesi. Bu kapsamda Ürdün ile sınır kapılarının açılması için görüşmeler başladı.

İki ülkenin teknik komiteleri biraraya geldi. Toplantılar, kapılar yeniden açılıncaya kadar devam edecek.

Irak'ta ise, hükümet kurma çalışmaları yeniden zora girdi.

Seçimlerin 1'incisi Şii lider Mukteda es-Sadr'ın koalisyon konusunda anlaştıktan sonra başbakanlığa aday olarak gösterdiği Haydar el-İbadi, ikinci dönem başbakanlık talebinin olmadığını ifade ederek, adaylıktan çekildiği mesajını verdi.

Necef merkezli Şii dini lider Ali es-Sistani, geçmiş dönemlerde iktidarda bulunmuş kişilerin yeni dönem için başbakanlığını desteklemeyeceğini açıklamıştı. Bu açıklama üzerine Sadr'dan tehdit geldi. Şii lider, başbakanlık için "teknokrat ve bağımsız" adaylar konusunda anlaştıklarını, aksi takdirde muhalefette yer alacağını duyurdu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz