Hazineye ait tarım arazilerinin çiftçiye kiralanması

Hazineye ait tarım arazilerinin çiftçiye kiralanması

Hazineye ait tarım arazilerinin çiftçiye kiralanmasını sağlayan düzenlemeyi, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli birlikte düzenledikleri basın toplantısında tanıttı. Toplam arazilerin yüzde 5'ini kapsayan projeden 218 bin çiftçinin faydalanması bekleniyor.

Hazineye ait tarım arazilerinin çiftçiye kiralanmasını sağlayan düzenleme yolda... Yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisini kapsayan projeden, 218 bin çiftçinin faydalanması hedefleniyor.

Peki, çiftçi bu projeden nasıl faydalanacak? Şartlar neler? Ayrıntıları, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli birlikte düzenledikleri basın toplantısında anlattı.

"BU ARAZİLER EĞER BELEDİYE VE MÜCAVİR ALAN SINIRLARI İÇERİSİNDEYSE, HAZİNE ARAZİLERİNİN RAYİÇ BEDELİNİN TAMAMI ÜZERİNDEN DOĞRUDAN SATABİLECEĞİZ. TAKSİTLE ÖDENMESİ HALİNDE İSE EN FAZLA 5 YILDA 10 EŞİT TAKSİTTE VADE FARKI ALINARAK ÖDENEBİLECEK. BU ARAZİLER EĞER BELEDİYE VE MÜCAVİR ALAN SINIRLARI DIŞINDAYSA, RAYİÇ BEDELİNİN YARISI DÜZEYİNDE BU ARAZİLERİ ALABİLECEKLER. "

Bakan Kurum, peşin ödemelerde indirim yapılacağını söyledi.

"BU BEDELLERİN TAMAMINI VATANDAŞLARIMIZ PEŞİN ÖDEMEK İSTERSE YÜZDE 20 İNDİRİM YAPIYORUZ. YARISINI PEŞİN ÖDEYEYİM DERSE YÜZDE YİNE 10 İNDİRİM YAPIYORUZ. TAKSİTLİ SATIŞLARDA İSE 6 YILDA 12 EŞİT TAKSİTLE YİNE BU SATIŞLARI GERÇEKLEŞTİREBİLİYORUZ."

Bakan Pakdemirli ise, toplam arazilerin yüzde 5'inin düzenleme kapsamında olduğunu duyurdu.

"218 BİN ÇİFTÇİYİ BU ETKİLİYOR. AŞAĞI YUKARI 1 MİLYON İNSANIMIZI ETKİLEYEN BİR PROJE BU. DEVLET VATANDAŞIYLA MALINI MÜLKÜNÜ PAYLAŞIYOR. SÖZLEŞMESİZ KULLANILAN TARIM ARAZİLERİ KAYIT ALTINA ALINMIŞ OLACAK. ÇİFTÇİ KARDEŞLERİMİZ KİRA BEDELİNİ ÖDEYEREK TARIM ARAZİLERİNİ EKİP BİÇECEK. BU DÜZENLEME TOPLAM ARAZİLERİN %5'İNİ KAPSIYOR. "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz