AİHM İngiliz istihbaratı hakkında kararını verdi

AİHM İngiliz istihbaratı hakkında kararını verdi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, İngiltere Hükümetinin merakla beklediği davada kararını verdi.. Mahkeme, İngiliz İstihbarat Dairesi'nin kitlesel veri toplama ve izleme programının hak ihlali olduğunu bildirdi. Ayrıca İngiliz kuruluşun, dijital istihbarat bilgilerini yabancı hükümetlerle paylaşması da yasadışı bulundu...

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, İngiltere Güvenlik ve İstihbarat Dairesi'nin kitlesel veri toplama ve izleme programının, bu uygulamaya hedef olanların gizlilik hakkını ihlal ettiğine hükmetti.

Mahkeme ayrıca İngiliz kuruluşun dijital istihbarat bilgilerini yabancı hükümetlerle paylaşmasının da yasadışı olduğu sonucuna vardı.

İngiliz istihbaratının uygulamaları, Amerikalı eski CIA ajanı Edward Snowden'ın basına sızdırdığı gizli belgelerle açığa çıkmıştı.

Snowden'ın sızdırdığı belgelere göre İngiliz istihbaratı, gizlice ve ayrım yapmadan milyonlarca insanın şahsi internet yazışmalarını ve telefon görüşmelerini takip etti, kayda aldı, dosyaladı.

Dava, İngiltere'deki istihbarat birimlerinin şahsi görüşmelere kitlesel müdahalesinin ne kadar meşru olduğunu sorgulaması açısından bir ilk olma özelliği taşıyor.

2013'te, Amerikan istihbarat kurumları tarafından özellikle internet yazışmaları ve telefon görüşmelerinde yürütülen gizli izleme faaliyetlerini medyaya sızdıran Edward Snowden'a Rusya, geçici sığınma hakkı vermişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz