AB dışa kapanmayacak

AB dışa kapanmayacak

Avrupa Birliği sınır kontrollerini kaldırmak istiyor... Birlik Komisyonu, 2015 yılındaki mülteci akını nedeniyle Schengen ülkeleri arasında başlatılan sınır kontrollerinin bitirilmesi için harekete geçti. Açıklamada, Avrupa'nın hiçbir zaman dışa kapanmayacağı belirtildi.. Kosova vatandaşlarının vizesiz seyahat dönemi ise başladı...

Avrupa Birliği Komisyonunun Göçten Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, üye ülkelere sınır çağrısı yaptı...

Avramopoulos, "Avrupa Birliği dış sınırlarının azami korunma ve kontrolü için gerekenleri yaptık. Artık en kısa zamanda Schengen ilkelerinin normal uygulamasına geri dönülmelidir” dedi.

Avramopoulos, "Avrupa'yı hiçbir zaman dışa kapalı müstahkem mevki haline getirmeyi planlamadıklarını ve Avrupa'nın gerçekten ihtiyacı olanların uluslararası korumadan yararlanabileceği bir yer olarak kalacağını" belirtti.

Schengen anlaşmasına dahil olan 22 Avrupa Birliği ülkesi arasında serbest dolaşım ilkesi uygulanıyor.

Mülteci krizi nedeniyle Schengen üyesi Almanya ile Avusturya arasındaki sınır ile Fransa, Danimarka, İsveç ve Avrupa Birliği üyesi olmayan Norveç de, kontroller yeniden başlatılmıştı.

Bu arada, Avrupa Parlamentosu, Kosova vatandaşlarının Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat edebilmeleri ile ilgili karara onay verdi.

Diğer yandan da, Almanya ve İtalya kaçak göçmenler konusunda anlaşmaya vardı. Buna göre, İtalya uzun süredir kapalı tuttuğu limanlarını açacak...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz