Birleşmiş milletlerden Filistin kararı

Birleşmiş milletlerden Filistin kararı

Filistinli sivillere 'uluslararası koruma' sağlanmasını öngören karar tasarısı, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda kabul edildi... Filistin'de ise bu kez polis, gazze yanlısı göstericilere müdahale etti...

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda; ABD’nin veto ettiği "Filistin halkına koruma talep eden" tasarı özel oturumda yapılan oylamada kabul edildi...

Tasarıda işgal atındaki Gazze şeridinde Filistinlilerin düzenlediği gösterilerde İsrail'in gerçek mermilerle aralarında çocukların da bulunduğu sivillerin öldürülmesinden duyulan endişe yer aldı.

Taraflar arasında müzakerelerin başlaması için tüm koşulların sağlanması gerektiği vurgulanan tasarıda, acil ve sürdürülebilir ateşkes çağrısı yapıldı.

ABD, Kuveyt tarafından sunulan Filistin halkı için koruma çağrısında bulunan BM Güvenlik Konseyi tasarısını veto etmişti. ABD, Hamas'ı kınayan bir başka tasarıyı BMGK'ya sunmuş ve tasarı oylamada gerekli sayıya ulaşamadığı için reddedilmişti.

Öte yandan Filistin polisi, işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde Filistin yönetiminden Gazze'ye uyguladığı yaptırımları kaldırma talebiyle gösteri düzenleyen gruba müdahale etti...

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentindeki El-Menara meydanında toplanan bir grup Filistinli, Ramallah Yönetimi’nin, Filistin sahasında yaşanan iç bölünmüşlük nedeniyle Hamas yönetimindeki Gazze Şeridi’ne uyguladığı yaptırımları kaldırması talebiyle protesto gösterisi düzenledi.

Filistin güvenlik güçleri, protestoculara yönelik göz yaşartıcı bombayla müdahale etti. 10 gösterici gazdan etkilendi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Vilayet İşlerinden Sorumlu Müsteşarı El-Hac İsmail Cebr, yayınladığı genelge ile ülkenin çeşitli yerlerinde Filistinliler tarafından düzenlenmesi muhtemel gösterilerin bayram boyunca yasaklandığını duyurmuştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz