FED faiz kararını açıkladı

FED faiz kararını açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası haziran toplantısında faizi 25 baz puan artırdı. Fed politika faizini yüzde 1,50-1,75 aralığından yüzde 1,75-2,00 aralığına yükseltti.

Fed'in para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin haziran toplantısı, beklendiği gibi faiz artışıyla sona erdi.

İki günl süren toplantının ardından yayınlanan karar metnine göre, 8 komite üyesi, politika faizi oranını yüzde 1,50-1,75 aralığından yüzde 1,75-2,00 aralığına çıkarma kararını oy birliğiyle aldı.

Bu, Fed'in 2018 yılı içindeki 25 baz puanlık ikinci faiz artırımı olarak kayıtlara geçti.

Mayıs ayında düzenlenen bir önceki komite toplantısının ardından yayınlanan metinde, Amerikan ekonomisi "ılımlı" olarak nitelendirilmişti.

Karar metninden, önceki toplantılarda yer verilen, "Federal fonlama oranı, muhtemelen bir süre daha uzun vadede öngörülen oranların altında kalmaya devam edecek" değerlendirmelerinin çıkarılması da dikkati çekti.

karar metni, Fed yetkililerinin, risklerin aşağı yukarı dengede olduğuna yönelik değerlendirmelerini değiştirmediğini ortaya koydu.

Fed faiz açıklaması öncesinde 4.63 seviyesinde seyreden Dolar kuru faiz açıklaması sonrasında 4.66 seviyesini gördü.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası yetkililerinin açıklamaları, 2018'de toplamda üç yerine dört faiz artışı yapılabileceğine işaret etti.

Federal Açık Piyasa Komitesi''nin yeni çeyreklik ekonomik projeksiyonları, Fed üyelerinin bu yılki faiz oranına ilişkin medyan tahmininin yükseldiğini ortaya koydu.

Buna göre, komitenin 2018 sonuna yönelik medyan faiz oranı beklentisi yüzde 2,1'den yüzde 2,4'e çıkarıldı.

Fed'in bu yıla yönelik büyüme beklentisi de yukarı yönlü revize edildi.

Buna göre, Amerikan ekonomisinin 2018'de yüzde 2,7 yerine yüzde 2,8 büyümesi bekleniyor.

Komitenin işsizlik oranı projeksiyonlarına göre, 2018 medyan tahmini 0,2 puan azaltılarak yüzde 3,6'ya çekildi.

Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Kişisel Tüketim Harcamaları fiyat endeksi medyan tahmini ise 2018 için yüzde 1,9'dan yüzde 2,1'e yükseltildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz