Akaryakıta ÖTV düzenlemesi

Akaryakıta ÖTV düzenlemesi

Kur ve petrol fiyatları yükselince, akaryakıta zam üstüne zam geldi...Hükümet, yeni bir zam yapmamak için çareyi, aldığı verginin bir kısmından vazgeçmekte buldu...Artık akaryakıttaki artış miktarı kadar, Özel Tüketim Vergisi indirimi yapılacak; böylece fiyatlar yükselmeyecek...Ancak uzmanlara göre, devletin en önemli gelir kalemi olan ÖTV'de indirim, "daha çok bütçe açığı ve borçlanma demek"...

Akaryakıt, yüksek kur ve uluslararası piyasalardaki petrol fiyatlarının artışı ile zam üstüne zam görerek rekor seviyelere yükseldi...Ancak hükümet, artık fiyatların artmayacağını duyurudu...

BENZİN LİTRE: İSTANBUL:6,24 LİRA, ANKARA: 6.25 LİRA, İZMİR: 6.26 LİRA
MOTORİN LİTRE: İSTANBUL:5,69 LİRA, ANKARA: 5.72 LİRA, İZMİR: 5,74 LİRA

Resmi gazetede yayımlanan yeni düzenlemeye göre, akaryakıttaki artış miktarı, Özel Tüketim Vergisinden düşülecek; böylece fiyatlar yükselmeyecek...Akaryakıt fiyatlarının düşmesi durumunda ise ÖTV, tutarı geçmeyecek şekilde uygulanacak..

Peki hükümetin akaryakıttaki hamlesinin ekonomiye yansıması nasıl olacak?

"KAYNAĞI NEREDEN BULUNACAK DENDİĞİNDE TABİKİ BÜTÇEDEN. ÇÜNKÜ ÖTV ALINIYOR BENZİNDEN VE ÖNEMLİ BİR GELİR KALEMİ. BÜTÇEMİZ SADECE 2018 TAHMİNLERİNDE 65-68 MİLYAR AÇIK VERİYOR VE BU AÇIĞA 2 MAAŞ İKRAMİYE EKLENDİ BU 22 MİLYAR EDER BUNUN ÜZERİNE VERGİ İNDİRİMİ GELRSE BU YILI 105 MİLYARLIK AÇIKLA KAPATIYORUZ. "

Uzmanlar, ÖTV'den vazgeçilmesiyle ortaya çıkacak bütçe açığının, borçlanma anlamına geldiğini söylüyor.

"BÜTÇE KANUNUN 3'ÜNCÜ MADDESİNDE ARADAKİ FARK BORÇLANMAYLA KAPANIR DİYOR. BORÇLANMAYLA KAPANMASI DEMEK FAİZLE KARŞILANMASI DEMEK. 105 MİLYARIN DIŞARIDAN FAİZLE BORÇLANARAK BULUNMASI HERKESİ ETKİLEYECEK EĞER BÖYLE KARŞILANMAZSA YA ÖZELLEŞTİRMME ADI ALTINDA BİRŞEYER SATILACAKTIR YA DA ARADAKİ FARK SEÇİMDEN SONRA DAHA KATMERLİ ZAM OLARAK GELECEKTİR."

Bu eleştiri Maliye Bakanı Naci Ağbal'a da soruldu. Bu yıl bütçe gelir performansının, öngörülerin oldukça üzerinde seyrettiğini söyleyen Ağbal “Biz, hesabımızı kitabımızı yaparak bu işi gerçekleştirdik” dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz