Sandık başındaki referandum cinayeti davası

Sandık başındaki referandum cinayeti davası

Önemli ayrıntı, 1 yıl sonra ortaya çıktı... Diyarbakır'da 16 Nisan referandumu sırasında sandık başında 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan cinayet ile ilgili davada dosyaya giren görüntüler, olayları, muhtarın başlattığını ortaya koydu. Cinayetin ardından jandarmanın tuttuğu tutanakta da katil zanlısının, "devlet için vurdum. Hapis yatacağımı biliyorum" sözü yer aldı.

Olay, Diyarbakır'ın Çermik ilçesine bağlı Yabanardı köyünde, 16 Nisan 2017'deki anayasa değişikliği referandumu sırasında yaşanmıştı.

Sandık başında 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı kavgayla ilgili, tutuklu sanık Mehmet Yıldız'ın "kasten öldürme" suçundan ömür boyu hapis istemiyle yargılanmasına devam edildi.

Duruşmada, mağdur avukatı Mehmet Emin Aktar, kavganın başlamasına neden olan oy kullanmaya müdahale sırasında çekildiği belirtilen görüntüleri mahkemeye sundu.
Dosyaya giren görüntülerde; olayların, muhtarın bir seçmene kullanacağı oyla ilgili müdahalesinin başlattığına ilişkin saniyeler yer alıyor.

Soruşturma dosyasında jandarma ekipleri tarafından tutulan bir tutanak da yer aldı. Jandarmanın olaydan sonra gözaltı işlemi yaptığı Mehmet Yıldız'ın, "Ben devlet için vurdum. Hapis yatacağımı biliyorum" şeklinde beyanda bulunduğu belirtildi.
Yıldız, duruşmadaki ifadesinde ise tutanağı reddetti.

Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, sanık Mehmet Yıldız'ın 2 kez "Kasten öldürme" eylemi nedeniyle 2 kez ömür boyu hapisle cezalandırılmasını istedi. Yıldız'ın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz