CHP'den "ohal değil, demokrasi istiyoruz" eylemi

CHP'den "ohal değil, demokrasi istiyoruz" eylemi

Cumhuriyet Halk Partisi, yurt genelinde "Ohal değil, demokrasi istiyoruz" eylemi yaptı. İstanbul'da polis, Taksim Meydanı'na izin vermeyince eylem, İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirildi... Ankara'daki protestonun adresi ise, Kızılay Güvenpark oldu...

Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye genelinde "OHAL değil, demokrasi istiyoruz" sloganıyla sokaklardaydı.

İstanbul'daki eylemin adresi, aslında Taksim Meydanıydı ama; olmadı. Meydanın Cumhuriyet Anıtı'nın bulunduğu kısmı ve İstiklal Caddesi'ne çıkan sokaklar, polis barikatıyla kapatıldı.

Meydanın kapatılmasına tepki vardı.

"BİR SONRAKİ EYLEMİ MEYDANDA YAPICAZ TAKSİM DİRENİŞİN ADIDIR"

Milletvekilleri ve parti üyelerinin yanısıra sivil toplum kuruluşları, sendikaların ve vatandaşların da katıldığı oturma eylemi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun basın açıklamasının ardından başladı.

CANAN KAFTANCIOĞLU:"TÜRKİYENİN 81 İLİNDEN ANKARADAKİ SARAYLILARI UYARIYORUZ OHAL DEĞİL DEMOKRASİ İSTİYORUZ"

"BİZ DİSK OLARAK NE OHAL NE DARBE DEMOKRATİK TÜRKİYE İÇİN BURADAYIZ"

GÜRSEL TEKİN: "OHAL YOLSUZLUK HAKSIZLIK DEMEKTİR "

ONURSAL ADIGÜZEL: "HALKINDAN KORKAN BİR İKTİDAR VAR. ÜLKEYE İYİLİK GETİRMEDİ OHAL GENÇLER DAHA ÇOK İŞSİZ KALDI"

Ankara'da ise, OHAL'e karşı Kızılay Güvenpark'tan ses yükseldi.

Meydana gelenler üstleri aranarak polis kontrolündeki alana alındı.

Genel başkan yardımcıları Tekin Bingöl, Fethi Açıkel'in de destek verdiği eylemde, CHP Ankara il Başkanı Adnan Keskin konuştu.

"SİVİL DARBE İLE TEK KOLTUKTA BİRLEŞTİRİLEN YASAMA YÜRÜTME YARGI ERKEERŞ KENDİ KOLTUKLARINA GEÇSİN. SADECE BU MEYDANDA DEĞİL TÜRKİYENŞN81 İLİNDE... ANKARA'DA Kİ SARAYLILATAA SESLENİYORUZ OHAL DEĞİL DEMOKRASİ İSTİYORUZ."

Konuşmanın ardından oturma eylemine geçildi.

Adana'daki oturma eyleminin adresi ise Atatük Parkı'ydı. Eylemde kullanılacak dövizler de sıkı kontrolden geçti, kısa süreli tartışmalar yaşandı.

" AKP İKTİDARININ MUHALİFLERİNE BİR SOPA OLARAK KULLANDIĞI OHAL GİDEREK BU FAŞİZAN SINIRLARINI AŞMIŞ SAĞCI SOLCU MUHAFAZAKAR SOSYAL DEMOKRAT KİMSEYİ AYIRMADAN TÜM TOPLUMU BASKI ALTINA ALAN OTORİTER BİR REJİME DÖNÜŞMÜŞTÜR."

Şırnak dışında yurdun tüm kentlerinde Ohal'e karşı eylem yapıldı. Şırnak'taki eylem, 3 askerin şehit olduğu terör saldırısı nedeniyle İl Başkanlığı tarafından iptal edildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz