ABD: "Suriye'den çekilmeyeceğiz"

ABD: "Suriye'den çekilmeyeceğiz"

Suriye'ye 3'lü müdahale sonrası Türkiye, diplomatik temaslarına hız verdi... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya lideri Putin ile görüşmesinde gerilimin tırmandırılmaması çağrısı yaptı. Ankara'yı harekata ilişkin bilgilendiren Washington'dan; "Suriye'den çekilmiyoruz" açıklaması da geldi... Kimyasal silah kullanıldığı öne sürülen Duma kentinde tahliyeler tamamlanırken, Doğu Guta'da ise Suriye ordusu zaferini ilan etti.

Amerika Birleşik Devletleri'nin başlattığı, İngiltere ve Fransa'nın katılımı ile gerçekleşen Suriye operasyonu sonrası bölgede tansiyon bir anda yükseldi.

ABD'nin BM Daimi Büyükelçisi Nikki Haley, Suriye'deki hedeflerini gerçekleştirene kadar ülkeden askerlerini çekmeyeceklerini açıkladı...

Haley, Washington'un, Esad'a desteğinden ötürü Moskova'ya yeni yaptırımlar hazırladığını da duyurdu.

Amerikan Başkanı Donald Trump, Suriye'ye yönelik operasyonla ilgili Twitter üzerinden bir açıklama daha yaptı.

ABD medyasındaki eleştirileri hedef alan Trump, "Suriye baskını harika bir şekilde ve böylesi bir kesinlikle gerçekleştirildi." ifadelerini kullandı.

Harekatı olumlu bulan Türkiye, hızla diplomatik temaslara başladı. Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Theresa May ile görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir sonraki iletişimi Rusya lideri Vladimir Putin ile oldu.

Türkiye'nin kimyasal silah kullanımını başından beri şiddetle kınadığına işaret eden Erdoğan, gerilimin daha fazla tırmandırılmaması gerektiğini vurguladı.

Washington, Ankara'yı yürütülen operasyon hakkında bilgilendirdi. Türkiye'nin yanı sıra Kuveyt, Çekya ve Irak ile de bilgi paylaşıldı.

Rusya lideri Putin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile telefonda görüştü. Putin, füze saldırılarının devam etmesinin uluslararası ilişkileri kaosa sürükleyeceğini ifade etti.

Suriye rejimine ait bazı tesisleri hedef alan askeri operasyonun başarıya ulaştığını söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan ise ilginç bir Türkiye yorumu geldi. Fransız televizyon kanallarına konuşan Macron, operasyonun Türkler ile Rusları ayırmayı sağladığını belirtti. Macron, ABD'yi, Suriye'deki birliklerini çekme kararından kendilerinin vazgeçirdiğini de dile getirdi.

Rusya, talebi ile acil olarak toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde hüsrana uğradı... Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye bombardımanı nedeni ile kınaması istenen tasarı, gerekli çoğunluk olan 9 ülkenin desteğini alamadığı için reddedildi.

Yapılan oylamada sadece Rusya, Çin ve Bolivya tasarı lehinde oy kullandı. Konseyin 15 üyesinden sekizi ret oyu verirken; Peru, Kazakistan, Etiyopya ve Ekvator Ginesi çekimser kaldı.

Ardından da Washington, Londra ve Paris, Güvenlik Konseyi'ne, kimyasal saldırı iddialarının araştırılması için yeni bir tasarı sundu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Konsey kararı ile soruşturma başlatılmasının Rusya tarafından engellendiğini öne sürdü. Merkel, gerekliliğini savunduğu operasyona desteğini bir kez daha yineledi.

İran Devrim Muhafızları ise, "aptallık" diye tanımladıkları harekatın bir "tiyatro" olduğunu belirtti.

Devlet Başkanı Esad'ın ülkesine yönelik operasyonu sakin karşılaması da dikkat çekiyor...

Rus meclis üyeleri, Suriye'de biraraya geldikleri Esad'ın "iyi bir ruh hali" içerisinde olduğunu ve hava savunma sistemleri için teşekkür ettiğini açıkladı.

Harekat, Suriyeliler tarafından ise protesto edildi. Başkent Şam'da saldırıyı kınayanlar sokaklara döküldü. Esad yanlıları, sloganlar ve bayraklar eşliğinde hükümete destek mesajı verdi.

Kimyasal saldırı iddiası ile tüm bu gerilimin kıvılcımının ateşlendiği Duma kenti muhalifler tarafından boşaltılırken, bağlı olduğu Doğu Guta'da da Suriye Ordusu zaferini ilan etti.

Ordu, silahlı muhaliflerin bölgeden tamamen arındırıldığını açıkladı. Son 3 bin 976 muhalif, aile üyeleriyle birlikte 107 adet otobüsle kentten ayrıldı. Toplamda ise 21 bin 145 kişi kenti terk etmiş oldu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz