Kılıçdaroğlu:Seçimi hileli yollarla kazanacaklarını sanıyorlar

Kılıçdaroğlu:Seçimi hileli yollarla kazanacaklarını sanıyorlar

İttifak düzenlemesini Genel Kurul'dan geçirmek için DÜN sabaha kadar çalışan Meclis'te, partilerin grup toplantısı vardı... Ancak MHP ve AK Parti yaklaşık 20 saat süren mesaiden sonra toplantılarını iptal etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise grup toplantısında düzenlemeyi eleştirdi. Bu arada ana muhalefet, "Sivillere ceza muafiyeti"ne ilişkin düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi'ne taşıyor.

KILIÇDAROĞLU: "NE YAPARLARSA YAPSINLAR 2019'DA O ZATI ORADAN İNDİRECEGİZ... SEÇİMİ HİLELİ YOLLARLA KAZANACAKLARINI SANIYORLAR. İSTER VALİN, KAYMAKAMIN, MUHTARIN OLSUN, KİM OLURSA OLSUN SEL GİBİ AKACAĞIZ, SANDIKLARDA KAZANACAĞIZ."

20 saatlik mesaiyle Genel Kurul'dan geçirilen ittifak düzenlemesine tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önce yasa teklifinin görüşülme yöntemini eleştirdi.

KILIÇDAROĞLU: "İTTİFAK VE SECİM HİLELERİ KANUNU GÖRÜŞÜLDÜ. OYUMUZU ARTIRMADAN VEKİL SAYIMIZI NASIL ARTIRIRIZ. RECEP BEY NASIL TEKRAR SEÇİLİRİM, DEVLET BEY BARAJI AŞMAM LAZIM. BİRİSİ SEÇİLME DİĞERİ BARAJ DERDİNDE YAN YANA GELDİLER. BİZ BİR SEÇİM HİLELERİ KANUNU HAZIRLAYALIM. BUNU DA MECLİS'İN GÖREV YAPMADIĞI PAZARTESİ GÜNÜNE DENK GETİRELİM DEDİLER. MİLLETTEN KAÇIRIYORLAR."

Ardından düzenlemenin 7 özelliğini saydı..

KILIÇDAROĞLU: "
1- HAKSIZ TEMSİL ARTIYOR, MİLLİ İRADE GASP EDİLİYOR.
2- BARAJ FİİLEN ARTARAK DEVAM EDİYOR 12 EYLÜL DARBECİLERİ GETİRDİ, 20 TEMMUZ DARBECİLERİ SAVUNUYOR.
3- ANAYASA'NIN EŞİTLİK VE TEMSİLDE ADALET İLKESİNE AYKIRI... 100 BİN OY ALAN MV ÇIKARAMAYACAK 90 BİN ARTI 20 BİN OY ALAN MV ÇIKARACAK.
4- MÜHÜRSÜZ OY PUSULALARI GEÇERLİ HALE GELİYOR. BU NE DEMEKTİR? REFERANDUMDA KULLANILAN MÜHÜRSÜZ OY PUSULALARI GEÇERSİZDİR ŞİMDİ GEÇERLİ HALE GETİRİYORUZ. YANİ BU REFERANDUMUN GAYRİMEŞRU OLDUĞUNUN İTİRAFIDIR.
5- BU TEKLİF AYNI ZAMANDA SOPALI BİR SEÇİM HAZIRLIĞIDIR. HERHANGİ BİRİSİ POLİSİ JANDARMAYI ÇAĞIRABİLİR. BAKTI Kİ ORADA CHP'NİN OYLARI ÖNDE HEMEN POLİSE TELEFON 'GELİN BURADA HİLE YAPILIYOR.' POLİS BASACAK.
6- PARTİLERİN DENETİMİNİ AZALTIYOR
7- SANDIĞI SEÇMENDEN KAÇIRMA TEKLİFİ VALİ İSTEDİĞİ SANDIĞI İSTEDİĞİ YERE KOYDURACAK.
MAŞA BASINDA MİLLETVEKİLİ SAYILARINI ARTIRACAĞIZ DİYENLERİ SANDIĞA GÖMECEĞİZ BÜTÜN SANDIKLARA SAHİP ÇIKACAĞIZ."

CHP'nin grup toplantısına, Eskişehirli şeker pancarı üreticileri de katıldı... Hem özelleştirmelere itiraz ettiler hem de iki kez ertelenen termik santral ihalesinin iptal edilmesini istediler...

KILIÇDAROĞLU: "SİZE SÖZÜM SÖZ ÖZELLEŞTİRSELER DAHİ CHP İKTİDARINDA ONLARI YENİDEN ALIP SİZE VERECEĞİZ."

Kürsüye şeker pancarlarını koyan Kılıçdaroğlu da "nişasta bazlı şeker" tehlikesine dikkati çekti.

KILIÇDAROĞLU: "NİŞASTA BAZLI ŞEKERİ KİM KULLANIYORSA ONUN ÜRÜNLERİNİ ALMAYIN. SİZ MİLLİ DEĞİLSİNİZ. SİZ GAYRİ MİLLİSİNİZ YABANCILARIN ÇIKARLARINI SAVUNUYORSUNUZ KARGİL'İ SAVUNUYORSUNUZ..."

Bu arada ana muhalefet, "Sivillere ceza muafiyeti"ne ilişkin düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi'ne taşımak için imzaları tamamladı. İlgili maddenin iptali için hazırlanan dilekçe, Anayasa Mahkemesi'ne teslim edilecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz