Marmara için korkutan deprem uyarısı

Marmara için korkutan deprem uyarısı

Kandilli Rasathanesi'nden, beklenen büyük Marmara depremiyle ilgili açıklama geldi...Rasathane Müdürü Haluk Özener, "Depremin yeri yüzde 99 nokta 9 belli ve büyüklüğü de en iyi ihtimalle 7 nokta 2 olacak" dedi...İstanbul'da Avrupa yakasının, zemin bakımından daha riskli olduğuna dikkati çeken uzmanlar ise acil önlem çağrısı yapıyor...

"BU DEPREM 17 AĞUSTOS'A GÖRE YIKIMLARA DAHA BÜYÜK OLACAK BİLEMEDİĞİMİZ TEK ŞEY NE ZAMAN"

Olası büyük Marmara depreminin zamanı henüz belli değil ama yeri yüzde 99.9 belli.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, İstanbul depremiyle ilgili son araştırmanın sonucunu paylaştı... Kurum, İstanbul'daki riskli bölgelere işaret etti.

"ADALRIN KUZEYBATISINDAN TEKİRDAĞ'A KADAR GİDEN KISMIN TEK BİR ÖZELLİKTE OLMADIĞINI GÖRDÜK. BÖYLELİKLE O KISMIN DİĞER PARÇAYA GÖRE DAHAZ AZ RİSK TAŞIDIĞINI DAHA ÇOK RİSK TAŞIYAN BÖLGENİN SİLİVRİ'DEN ADALARIN KUZEYİNE KADAR OLAN BÖLGE OLDUĞUNU SÖYLEMEK MÜMKÜN"

Rasatane depremin büyüklüğünün en iyi ihtimalle 7.2 olacağını da duyurdu.

"DEPREM GECİKTİKÇE ENERJ ARTACAKTIR VE OLACAK DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ ARTACAKTIR. NE KADAR ÇOK ENERJİ BİRİKİRSE OLACAK DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ DE O KADAR ARTACAK"

Ayrıca Olası büyük depremde tsunami tehlikesine de dikkat çekildi. Deniz tabanındaki heyelanlar nedeniyle 3 metrelik tsunamilerin oluşabileceği belirtildi.

Beklenen Marmara depremi Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin de gündemindeydi. Bakan , alınması gereken tedbirlere işaret etti.

"DEPREM GELİYORSA ONU ANLAMAYA ÇALIŞIRSINIZ. TEMBELLİK EDİP BAŞIMIZA GELİNCE KADER DE DENMEZ. İKİ ŞEYE DİKKAT ETMEK LAZIM BİRİ ZEMİN DİĞERİ ÜZERİNDEKİ BİNALARA."

Uzmanlar da depreme karşı tedbir almadan riskleri azaltmanın mümkün olmadığına vurgu yaptı.

"HATIRLATMANIN YANI SIRA İSTANBUL'DA İLGİLİ KURUMLARIN İSTANBUL'DA ZAMAN ZAMAN BAŞTA DEPREM OLMAK ÜZERE AFETLERLE İLGİLİ TATBİKATLARIN YAPILMASI LAZIM. İSTANBUL'DA BİR SİREN ÇALACAK MI İNSANLAR O SİRENİ NASIL ANLAYACAKLAR? DOLAYISIYLA BU AÇIKLAMALAR YAPILIYOR AMA BUNUN UYGULAMALARI DA YAPILMALI. KENTSEL DÖNÜŞÜM PARSEL BAZINDA KAT KARŞILIĞI İNŞAATA DÖNMÜŞ DURUMDA MEVCUT KENTEL DÖNÜŞÜM YASASI İHTİYACA CEVAP VERMİYOR. AFET RİSKLERİNİN AZALTILMASI İÇİN GENEL KORUYUCU PLAN ADI ALTINDA BUNLARIN YAPILMASI LAZIM. YANİ ÖNLEMLERİ HAZIRLIĞI YAPMAZSANIZ DEPREM OLDUKTAN SONRA RİSKLERİ AZALTMANIZ ÇOK ZOR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz