8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Kadınların sosyal hayatta, iş dünyasında ve siyasetteki yeri konuşuldu gün boyunca... Meclis'in de en önemli gündem maddelerinden biriydi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü... Hükümetten "kadınların sorunlarını siyaset üstü görüyoruz" mesajları gelirken, muhalefetin iktidara yönelik eleştirileri vardı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Meclis gündeminin de ilk sıralarındaydı...

Meclis Başkanı İsmail Kahraman, tüm dönemlerden kadın milletvekili ve bakanlar ile öğle yemeğinde biraraya geldi.

Kahraman, 1935'te 17 kadın milletvekilinin Meclis'e girdiğini hatırlattı...

KAHRAMAN - MECLİSİMİZDE 81 KADIN MİLLETVEKİLİ BU DÖNEM SEÇİLDİ. KADININ HER SAHADA OLMASI KONTENJANA BAĞLI DEĞİL KENDİLİĞİNDEN OLMASI LAZIM.

Kabinenin iki kadın bakanı da Meclis'teydi...

KAYA - ÜLKEMİZİN GÜCÜNE GÜÇ KATAN KADINLARIN SİYASETTE, YÖNETİM KADEMELERİNDE DAHA FAZLA YER ALMASI İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ.

SARIEROĞLU - KADIN KONUSUNU HER ZAMAN SİYASET ÜSTÜ BİR MESELE OLARAK GÖRDÜK. BU KONUYLA İLGİLİ YAPILAN YASAL DÜZENLEMELERİN ETKİSİ BİR YERE KADAR. ÖNEMLİ OLAN UYGULAMADA İLERLEME SAĞLAMAK.

Kadınların sorunlarını gündeme getiren CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise Türkiye'de 10 yılda 2 bin 337 kadının öldürüldüğünü hatırlatan Altay, hükümeti eleştirdi.

ALTAY - SEÇME VE SEÇİLME HAKKINI AVRUPALI KADINLARDAN ÇOK ÖNCE ALAN TÜRK KADINININ, BUGÜN GELDİĞİ NOKTA SİYASAL, EKONOMİK, SOSYAL, KÜLTÜREL ALANDA MAALESEF AVRUPA KADINININ ÇOK GERİSİNDE. KADININ HAKLARININ GERİYE GİTTİĞİ DÖNEM AK PARTİ DÖNEMİDİR.

Altay'ın hedefinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da vardı...

ALTAY - "SAPIKLARA HAREKETE GEÇME CESARETİ VEREN İKLİMİN ORTADAN KALDIRILMASI" DİYOR. İNSAN BİR AYNAYA DÖNÜP BAKAR. AK PARTİ'NİN DİN İSTİSMARCILIĞINI, SİMSARLIĞINI BIRAKIP, MODERN PENCEREDEN KADINA BAKABİLMESİ LAZIM.

Meclis İdare Amiri Ahmet Gündoğdu ise Dünya Kadınlar Günü'nü basın koridorundaki kadınlara karanfil vererek kutladı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz