Foça Ilıpınar'daki ağaç kesimleri

Foça Ilıpınar'daki ağaç kesimleri

İzmir'in Foça İlçesi'nde çam ağaçlarıyla kaplı ormanlık bölgede iki gündür devam eden kesime çevreciler ve yöre halkı tepki gösterdi. Eylemci grubun tepkisi üzerine ağaç kesimi yeniden değerlendirme için durduruldu...

Ilıpınar Mahallesi Armutludere Mevkii'ne iki hafta önce ağaçlarda yapılan işaretleme, çevrecileri harekete geçirdi.

Yöre halkı ile birlikte çok sayıdaki çevreci sivil topluk kuruluşu bölgeyi gözetim altına aldı.Ancak son 2 gündür yapılan tüm itirazlara rağmen bölgeye gelen görevliler yaklaşık 300 genç çam ağacını kesti.

Çevreci grupların bölgeye gitmesi üzerine ağaç kesimi; Orman Bölge Müdürlüğü Menemen Bölge Şefi'nin vatandaşlara bilgi vereceği belirtilerek, durduruldu.

Ağaç kıyımının önüne geçmek için mücadelelerini sürdüreceklerini belirten Yenifoça Forum dönem sözcülerinden Tuncay Arslan, görevlilerin kesim gerekçesi olarak söylediklerine dikkati çekti.

Bölgedeki ağaçların ekonomik değeri olmadığını vurgulayan Arslan, olası diğer seçeneklere işaret etti.

EGEÇEP dönem sözcüsü Fırat Yılmaz da "plantasyon" olarak adlandırılan kesim işlemindeki bir başka yanlışa değindi.

Kesimin durdurulmasının ardından eylemciler, gözlemci arkadaşlarını sahada bırakarak yapılacak bilgilendirme için Ilıpınar köy kahvesinde toplandı.
Burada eylemcilerle görüşen İzmir Orman İşletme Müdürü Erdal Şahan; bölgedeki ağaçların endüstriyel amaçla dikili olduğunu, kesimin de endüstriyel plantasyon amaçlı olarak yapıldığını, yenilerinin dikileceğini söyledi. şahan, bölgedeki tepki nedeniyle 12 Mart 2018 Pazartesi gününe kadar kesime ara vereceklerini de bildirdi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz