Zeytin dalı harekatı'nda 47. gün geride kaldı

Zeytin dalı harekatı'nda 47. gün geride kaldı

Zeytin Dalı Harekatı'nda 47. gün geride kaldı... Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 2 BİN 960'a yükseldi... Mehmetçik kritik yerleşim yeri Cinderes'i 7 noktadan kuşattı, yoğun çatışmalar yaşanıyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bölgedeki gelişmeler ile ilgili açıklamalarda bulundu...

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı 47. günü geride bıraktı...

Afrin kent merkezine ulaşmada önemli aşamalardan biri olan Cinderes’de çatışmalar sürüyor...

Türk savaş uçakları, Cinderes’te belirlenen terör hedeflerini bombalayarak temizliyor. 7 noktadan kuşatılan beldede teröristlerle çatışma çıktı.

Terör örgütü PYD/PKK'nın, beldenin dört bir tarafını derin hendek ve yüksek toprak setlerle çevirdiği ortaya çıktı.... Bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise 2960'ı buldu...

Afrin'de 2 köy daha teröristlerden temizlendi. Şeran beldesine bağlı Kafr Cenne ve Maçale köyleri ile harekatın başlangıcından bu yana 156 köy terörden arındırıldı.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heater Nauert, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk askerlerinin Afrin'e doğru ilerleyişi ile ilgili açıklamaları hakkındaki soruları yanıtladı.

Nauert, "Bu konuda gerçekten endişe duyuyoruz. Şiddetin tırmandırılmaması çağrısı yapıyoruz. IŞİD'i yenme mücadelesinde de dikkatleri dağıtıyor" diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, Zeytin Dalı Harekatı ve Afrin'deki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu..

KALIN:" BUNUNLA İLGİLİ DE GEREKLİ RESMİ KANALLARDAN GİRİŞİMLERİMİZİ YAPTIK. BUNDAN SONRA DA YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ. ÖZELLİKLE ABD'NİN, KONTROLÜNDE HAREKET EDEN YPG/PYD GÜÇLERİNİN MÜNBİÇ'TEN AFRİN'E KAYDIRILMASI KONUSUNDA MUTLAKA DEVREYE GİRMESİ VE BUNU ENGELLEMESİ BEKLENİR. BU BİZİM EN DOĞAL HAKKIMIZDIR."

Kalın, Pentagon sözcüsünün PYD/PKK'lı terörist için yaptığı ''general'' açıklamasına da tepki gösterdi...

KALIN :" BÖYLE ORTA DÜZEY ALT DÜZEY SÖZCÜLERİN BÖYLE AÇIKLAMALARI GELİYOR. YÖNETİM ZAFİYETİ OLDUĞU ORTADA. BU TÜR İFADELER ASLINDA BİR TERÖR ÖRGÜTÜNÜ MEŞRULAŞTIRMA PROGRAMIDIR."

Sözcü Kalın, Salih Müslim'in iade talebi ile ilgili de bilgilendirmede bulundu...

KALIN : "BU KİŞİLERİ İADE ETMEK İÇİN BU ÜLKELERİN ELİNDE YETERİ HUKUKİ ZEMİN BULUNMAKTADIR. BUNUN DIŞINDAKİ OYALAMALAR KARARIN DAHA ZİYADE SİYASİ OLDUĞUNU GÖSTERİR.."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Doğu Guta krizini telefonda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani ile görüştü.

Görüşmelerde, Doğu Guta'da ateşkesin tam olarak sağlanması için özellikle Türkiye, Rusya ve İran'ın ortak çaba harcamasının önemi vurgulandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de Suriye'de "uygulanamayan ateşkesi" görüşmek üzere acil koduyla toplandı. Konsey, 30 gün insani ateşkes talep eden kararın derhal uygulanması çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreter sözcüsü, Afrin'den ayrılmak isteyen ancak terör örgütleri tarafından engellenen sivillerin durumundan endişe duyduklarını söyledi. Sözcü, Afrin'e insani erişim ve sivillerin kentten çıkmasına izin verilmesi için sahadaki tüm taraflarla görüşüldüğünü fakat bazı sorunlarla karşılaşıldığını bildirdi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz