Meclis’te Afrin kavgası

Meclis’te Afrin kavgası

Meclis Genel Kurulu'nda HDP'li Mahmut Toğrul’un Zeytindalı harekatı için "etnik temizlik" ifadesini kullanması tansiyonu yükseltti. AK Partililer ve HDP’liler arasında, kadın vekillerin de karıştığı kavga çıktı. Hafif yaralanan 3 vekil, Meclis’in acil yardım merkezinde tedavi gördü.

TBMM Genel Kurulu’nda DÜN gece teşvik torba tasarısının görüşmelerinde Afrin kavgası yaşandı.

TOĞRUL: "AFRİN'İ AFRİNLİLERE VERECEĞİZ SÖYLEMİ TÜRKİYE'DEKİ MÜLTECİLERİN ORAYA TAŞINMASI HEDEFİ KÜRT YOĞUNLUKLU BİR BÖLGENİN DEMOĞRAFİSİNİ DEĞİŞTİRME NİYETİDİR. BUNUN ADI DA TARİHTE ETNİK TEMİZLİKTİR"

HDP Diyarbakır Milletvekili Mahmut Toğrul’un bu sözleri ortalığı karıştırdı. Birleşime ara verilirken, AK Parti Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Toğrul’a tepki gösterdi.

Toğrul ile Şahin arasındaki sözlü tartışma, AK Partili ve HDP’li vekillerin de katılımıyla kavgaya dönüştü.

HDP sıraları önünde yumruklaşmalar yaşanırken, HDP’li Müslim Doğan ve Toğrul ile AK Partili İbrahim Aydemir aldıkları darbeler nedeniyle hafif yaralandı. Yaralanan vekiller, Meclis’teki ilk yardım merkezine giderek tedavi oldu.

Gerginlik verilen aranın ardından da devam etti.

KERESTECİOĞLU: "BU MECLİSTE LİNÇ GİRİŞİMİNDE BULUNDUNUZ 4 MİLLETVEKİLİNE. BUNUNLA İLGİLİ ÖZÜR BORCUNUZ YOK MU SİZİN. MİLLETVEKİLİ NE KONUŞURSA KONUŞUR. SUÇ TEŞKİL EDİYORSA NE YAPILIRSA YAPILIR, ZATEN YAPIYORSUNUZ."

ELİTAŞ: "HDP MİLLETVEKİLİ MAHMUT TOĞRUL'UN YAPTIĞI KONUŞMA TERÖR ÖRGÜTÜ BİLDİRİSİNDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL. TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNİN ÜLKEMİZİ KORUMAK, KOLLAMAK VE BEKASINI TEMİN ETMEK ÜZERE YAPTIĞI FAALİYETİ, 'TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ SİVİLLERE KARŞI ETNİK TEMİZLİK YAPTI' DİYE İFADE ETMEK, TÜRKİYE CUMHURİYETİ MİLLETVEKİLİNİN YAPACAĞI EN ADİ KONUŞMADAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR."

ALTAY: "BİR TATSIZLIK OLMUŞ YATIŞTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ. SİZ ARTIK 'BURADA MUHALEFETE TAHAMMÜL EDEMİYORUZ' DİYORSANIZ O AYRI BİR İŞ."

Uzun süren tartışma bazı AK Parti, CHP ve HDP’lilerin araya girmesiyle yatıştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz