Yazıcı: "seçimlerin tarihi belli"

Yazıcı: "seçimlerin tarihi belli"

Ankara'da erken seçim tartışması, yeniden gündemde... İktidar kanadı "seçimlerin, tarihinde yapılacağını" söylerken; MHP sözcüleri "Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Genel Başkan Bahçeli'nin onayı alınmadan seçim yapılamayacağına" dikkati çekiyor.

Adalet ve kalkınma partisi genel başkan yardımcısı Hayati Yazıcı, "olağan kongrenin sonbahara bırakılmayabileceğini söyledi; Erken seçim tartışmaları, yeniden gündeme geldi.

HAYATİ YAZICI : "YEREL SEÇİMİN TARİHİ BELLİ GENEL SEÇİMİN TARİHİ BELLİ BU TAKVİM BU ŞEKİLDE DEVAM EDECEK "

Erken seçim tartışmasında Milliyetçi Hareket Partisi'nin de görüşü net... MHP'li Semih Yalçın gazetecilerle biraraya geldiği Meclis'te konuştu.

"SAYIN CUMHURBAŞKANI VE SAYIN GENEL BAŞKANIMIN GÖRÜŞMELERİNDE ERKEN SEÇİME GİDİLMEMESİ KONUSUNDA MUTABIK KALINDI. BU ÜLKEDE SAYIN CUMHURBAŞKANI VE SAYIN DEVLET BAHÇELİ, BİRLİKTE 'ERKEN SEÇİM VAR' DEMEDİKTEN SONRA OLMAZ. HER İKİSİ DE 'ERKEN SEÇİM YOK' DİYOR. "

Anamuhalefetin seçim güvenliğine ilişkin turları da tartışma konusu... MHP'li Yalçın'a göre, CHP ittifak zemini arıyor.

"BU TURLAR İLERİDE OLUŞACAK İTTİFAKLAR İÇİN BİRER ZEMİNDİR. İTTİFAK GÖRÜŞMESİ YAPIYORLAR. BUNU BİZ AÇIK YAPTIK. OYSA BUNLAR GİZLİ GİZLİ YAPIYOR. ANAMUHALEFET ETRAFINDA ŞEKİLLENMEYE ÇALIŞANLAR İLKE PEŞİNDE; CUMHUR İTTİFAKI İSE ÜLKE PEŞİNDE. "

CHP seçim güvenliği heyeti ise siyasi partilerle yaptığı görüşmeleri tamamladı; raporunu hazırladı... Meclis'te yapılan Merkez Yönetim Kurulu toplantısında raporu, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na sunan heyet, iktidar partisinden de randevu aldı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık ve İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu'ndan oluşan heyet, saat 12.00'de Adalet vekalkınma partisi Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ı ziyaret ederek, seçim güvenliği raporunu sunacak.

Gözler ise Saadet Partisi'nde...

ERDOĞAN: "BU ÇATININ ALTINDA OLMASINI ARZU ETTİĞİMİZ PARTİLER, EĞER KENDİLERİNE BAŞKA BİR YOL VEYA YOL ARKADAŞI SEÇİYORLARSA, ONLARA DA 'GÜLE GÜLE' DEMEKTEN BAŞKA ELİMİZDEN BİR ŞEY GELMEZ."

Peki Erdoğan'ın yaptığı bu açıklama ne anlama geliyor?

HAYATİ YAZICI: "SAADET PARTİSİNİ DIŞMLAMAMIZ SÖZ KONUSU DEĞİL BİR KAÇ DEFA İFADE ETTİK BİZİM İTTİFAK ÇERÇEVESİNE BAKIŞIMIZ TÜRKİYEYİ KUŞATICI VE 81 MİLYONU KAPSAYICIDIR "

MHP'li Semih Yalçın da "kimseyi dışlamıyoruz" dedi ama Cumhur ittifakıyla ilgili bir konuya da açıklık getirdi.

"CUMHUR İTTİFAKINDA SADECE AK PARTİ VE MHP OLACAK. BU BÜNYE İÇERİSİNDE ŞEKİL FARKLI OLABİLİR YANİ AYNI SÜTUNDA DEĞİL DE PARTİLERİN HERHANGİ BİRİNİN LİSTESİNDE OLMAK SURETİYLE İTTİFAK OLABİLİR. KİMSE MHP'NİN POLİTİKALARINDA BU SAATTEN SONRA DEĞİŞİKLİK BEKLEMESİN DİĞER PARTİLER BÜYÜK OLASILIKLA AK PARTİ LİSTESİNDEN SEÇİME GİRECEK"

Cumhur ittifakında yer alma şartının, kapsamlı bir politika değişikliği olduğunu daha önce açıklayan SP lideri Temel Karamollaoğlu, yeni açıklamasında da "kuvvetler ayrılığı, olmazsa olmazımız" dedi. Yolsuzlukla mücadelenin altını çizdi.

MHP'li Semih Yalçın'ın Cumhur ittifakının oy potansiyeline ilişkin bir de iddiası var.

"CUMHUR İTTİFAKININ OLUMLU KARŞILAYAN KESİMİN YÜZDE 70 OLDUĞUNU HESAPLIYORUZ .BUNUN İÇİNDE NE KADAR OY ALIR BU DA SAHADA BELLİ OLUR ÇOK FAZLA AŞAĞI DÜŞECEĞİ KANATİNDE DEĞİLİM. YÜZDE 60 OY ALACAĞINI TAHMİN EDİYORUM."

"Abdullah Gül, Saadet Partisi'nin cumhurbaşkanı adayı olabilir mi?" tartışması da Ankara'nın gündeminde..

TEMEL KARAMOLLAOĞLU: "BİZ OLUR VEYA OLMAZ DEMİYORUZ ANCAK ÖNCELİKLE ABDULLAH BEYİN KENDİSİNİN İSTEKLİ OLMASI İCAP EDER. ŞUAN DA SESSİZ "ABDULLAH BEY KESİNDİR BAŞKA ADAYIMIZ YOK DİYE BİRŞEY YOK"

HAYATİ YAZICI: "KİŞİSEL DAVA DIŞINDA BİR POZİSYON ALMAZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM KARARINI DA ONA GÖRE VERİR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz