ÖSYM sınavlarına inceleme

ÖSYM sınavlarına inceleme

Fethullahçı Terör Örgütü'nün sınav soru hırsızlığını 15 Temmuz darbe girişiminden sonra da sürdürdüğü ortaya çıktı. 15 Temmuz 2016 ile 2017 Ocak ayı arasında yapılan tüm sınavlar incelendi. Sonuçlar, savcılığa bildirildi. Örgüt üyelerine yönelik operasyonlar da devam etti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ soruşturmasında ÖSYM’den soruların nasıl çalındığını tespit ederken, soru hırsızlığının 2017'nin Ocak ayına kadar sürdüğü ortaya çıktı.

Kullanılan özel bir program sayesinde FETÖ üyelerinin, ‘sır’ gibi saklanan soruları matbaaya götürülme sürecinde kopyaladığı belirlendi.
ÖSYM’nin içindeki örgüt üyelerinin soruları ‘Kriptolu flash bellek’ yoluyla çaldığı tespit edildi.

15 Temmuz tarihi ile Ocak ayı arasındaki bütün sınavlar mercek altına alındı.
ÖSYM tarafından kurulan özel bir komisyon ile sınav sonuçlarındaki anormal durumların saptanması için araştırma yapıldı.

Özellikle, çoğunluğun cevap verdiği doğru sorularda ve yanlışlardaki yığılmalar incelendi. Durumlarında kuşku tespit edilenler savcılığa bildirildi.
Ancak bu incelemeler sırasında terör örgütünün bütün soruları değil, farklı sayılarda soruları verdiği belirlendi.

Örgütle bağlantılı olduğu iddia edilen kişilere yönelik operasyonlar da sürüyor.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 6'sı ByLock kullanıcısı olduğu öne sürülen 8 avukat hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

İstanbul merkezli 4 ilde, örgüte finansal destek sağladıkları gerekçesiyle haklarında yakalama kararı bulunan 60 şüpheliden 41'i yakalandı.
Gözaltı kararı çıkarılanların Kaynak Holding çalışanı olduğu, diğer 19 zanlının yakalanması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz