KIBRIS çevresindeki doğalgaz gerilimi büyüyecek

KIBRIS çevresindeki doğalgaz gerilimi büyüyecek

Kıbrıs açıklarında doğalgaz arama gerilimi sürerken, Washington ile Ankara arasındaki tansiyonu tırmandıracak yeni bir gelişme yaşandı... 10'uncu parselde sondaj çalışmalarını yürütecek Amerikan şirketine ait sondaj gemilerinin bölgedeki Amerikan savaş gemileri tarafından korunacağı iddia edildi...

Kıbrıs Rum Kesimi'nin tek taraflı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge’deki doğalgaz ve petrol sondajındaki ısrarı Washington ile Ankara arasında yeni bir gerilim ihtimalini ortaya çıkardı.

Türkiye’nin savaş gemileri göndererek İtalyan ENİ şirketini vazgeçirmesinin ardından, bu kez Amerikan Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın eski Genel Müdürü olduğu ExxonMobil şirketi devreye girdi.

Petrol devini, Amerikan Deniz Kuvvetleri’nin ünlü 6. Filo’su koruyacak...

Amerikan yönetimleriyle her zaman sıkı ilişkileriyle tanınan ExxonMobil, Rockefellerların fonlarıyla kurulmuş bir Amerikan petrol devi...

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise hem bu iddiaları değerlendirdi hem de taraflara çağrıda bulundu...

6. FİLO HENÜZ BÖLGEYE GİRİŞ YAPMADI. GELİN DOĞU AKDENİZ'İ BİR FAYDA BÖLGESİ HALİNE GETİRELİM. ORTAK ÇALIŞMA YAPSINLAR. BİZ DE BUNA DESTEK VERELİM. AMA EGEMENLİK HAKLARINI İHLAL EDECEK ÇALIŞMALARA GİRERSENİZ TÜRKİYE GEREKLİ ADIMLARI ATMAKTAN ÇEKİNMEZ.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz