9 madde daha kabul edildi

9 madde daha kabul edildi

Meclis Anayasa Komisyonu'nda görüşülen 26 maddelik seçim ittifakı teklifinin 9 maddesi daha komisyondan geçti. Buna göre, partiler ittifak yaparak seçimlere girebilecek. İttifakı oluşturacak partiler, protokol yaparak 7 gün içinde Yüksek Seçim Kurulu'na başvuracak.

AK Parti ile MHP'nin hazırladığı seçim ittifak teklifinin Meclis Anayasa Komisyonu'ndaki görüşmeleri sürüyor.

Teklifin DÜNKÜ görüşmelerinde 10,11,12,13,14,15,16,17 ve 18. maddeler de komisyonda kabul edildi.

Bu maddelere göre, sayım döküm cetvelinde siyasi parti ve bağımsız adaylara ayrılan sütunlardan sonra ittifakın ortak oyları için sütun ayrılacak.

Birlikte yapılan cumhurbaşkanı ile milletvekili seçimlerinde, önce cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

İttifak alanı içerisinde, "Evet" mührünün, bir siyasi partiye ayrılan alana, hem bir siyasi partiye ayrılan alana hem de ittifak unvanı bölümüne, ittifak unvanı bölümüne taşacak şekilde bir siyasi partiye ayrılan alana basılması halinde oy pusulaları geçerli sayılacak.

Seçimlere katılma yeterliliği taşıyan partiler, ittifak yaparak seçime katılabilecek. İttifak yapan partiler, genel başkanların imzalarını taşıyan ittifak protokolünü 7 gün içinde YSK'ya teslim edecek.

Siyasi partilerin başka bir partiyi destekleme kararı alamayacağına yönelik hüküm kaldırılacak. Teklifin komisyondaki görüşmelerine, 19. madde üzerinden devam edilecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz