Trump'tan Kuzey Kore açıklaması

Trump'tan Kuzey Kore açıklaması

Washington ile Pyonyang arasındaki gerilim düşüyor... Amerikan Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore ile görüşmelerin sürdüğünü ve uzun yıllar sonra bu konuda ilk kez ciddi bir çabanın gösterildiğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kuzey Kore ile diplomatik sürece dair değerlendirmelerde bulundu.

"Kuzey Kore ile müzakerelerde muhtemel ilerlemeler sağlanıyor. Uzun yılların ardından ilk kez ilgili tüm taraflar ciddi bir çaba gösteriyor" diyen Trump, "ABD her iki yönde de daha ileri gitmeye hazırdır." dedi.

Amerikan Başkan Yardımcısı Mike Pence de, yazılı bir açıklamayla, ABD'nin, "ister olumlu ister olumsuz her iki istikamette de gidebilecek kapasiteye sahip" olduğunu belirtti.

Trump'ın ifadelerinden çok farklı bir değerlendirme ise ABD Savunma İstihbarat Direktörü Korgeneral Robert Ashley'den geldi.

Amerikalı komutan, "Birleşmiş Milletler ilave yaptırımlar getirmesine rağmen Kim, nükleer ve balistik füze programlarından uzaklaşma emaresi göstermiyor." yorumunu yaptı.

Ashley, Pyongyang'ın bundan sonra da füze denemelerine devam edeceğini düşündüklerini dile getirdi.

Kuzey ve Güney Kore arasındaki olumlu atmosfer, Kuzey Kore liderinin, yeni yıl konuşmasında, 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları'na heyet gönderilebileceğini ve bu konuda Seul ile görüşmelere açık olduklarını söylemesiyle başlamıştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz