Yargıtay'ın 150. yılı

Yargıtay'ın 150. yılı

Yargıtay'ın 150'nci yıl sempozyumu, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapıldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın gündemlerinde; 15 Temmuz vardı... Erdoğan, "Türkiye; tarihinde ilk defa yargı kurumlarının, darbecilere karşı açık ve net duruşu ile karşılaşmıştır" ifadesini kullandı... Başbakan Yıldırım ise "en önemli husus yargılanmaların hızlanması" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde Yargıtay'ın 150. Yılı Sempozyumu ve Yeni Yargıtay Binası Temel Atma Töreni'ne katıldı....

Cumhurbaşkanı'nın gündeminde, 15 Temmuz vardı. o gece ve sonrasında, duruşundan ötürü yargı camiasını tebrik etti...

GEÇMİŞTE DARBE DÖNEMLERİNDE İYİ SINAV VEREMEYEN YARGI CAMİAMIZIN 15 TEMMUZ'DA GÖSTERDİĞİ CESARET VE DİRAYET TAKDİRE ŞAYANDIR. TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ÜZERİNDE EN ÇOK ÇALIŞTIĞI KURUM OLMASINA RAĞMEN YARGI MENSUPLARIMIZIN BAŞARISI ADALET TEŞKİLATIMIZIN İÇİNE SIZMIŞ 4 BİN CİVARINDAKİ TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ HAKİM VE SAVCININ TASFİYESİNE RAĞMEN GERÇEKLEŞMİŞTİR.

Cumhurbaşkanı, UYAP konusunda ise özeleştiride bulundu...

UYAP'IN SIKINTILARI VAR. KEŞKE BU İŞ KLASİK YOLLA YÜRÜMEYE DEVAM ETSEYDİ. FETÖ, UYAP TEZGAHINI İYİ KULLANDI. ÖZELEŞTİRİ OLARAK SÖYLÜYORUM. BİZ DE BU OYUNA GELDİK.''

Erdoğan, tüm darbe ve diğer terör davalarının, hukuk devleti ilkesi çerçevesinde yürütüldüğünü söyledi; eleştirdikleri kararlara değindi...

"ZAMAN ZAMAN MAHKEMELERİMİZİN, YÜKSEK YARGI KURUMLARIMIZIN, ANAYASA MAHKEMEMİZİN KARARLARINI ELEŞTİRDİĞİMİZ OLMUŞTUR. BUNDAN SONRA DA OLACAKTIR. AMA HİÇBİR ZAMAN BU KARARLARI YOK SAYMADIK. GEREĞİNİ YERİNE GETİRME KONUSUNDA ASLA TEREDDÜDE DÜŞMEDİK.

Başbakan Binali Yıldırım da, Yargılamaların hızlanmasının en önemli husus olduğunu söyledi.

DARBECİLER SORUŞTURMALAR AÇILDI YARGIMIZ DEMOKRASİYE VE HuKUK DEVLETİNE SAHİP ÇIKTI. DARBE TERÖRLE ... ÜLEKMİZİ GÜÇSÜZLEŞTİRMEYE ÇALIŞANLAR ASLA MUVAFFAK OLAMAYACAK.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit de, 15 temmuz'da Türk yargısının askeri vesayeti meşrulaştırmadığını, halkın, anayasal düzenin yanında yer aldığını belirtti.

"EMANETE İHANET EDEREK, KAMU GÖREVİNİ, ÖZELLİKLE YARGI YETKİSİNİ BELLİ BİR ÖRGÜTÜN AMAÇLARI DOĞRULTUSUNDA KULLANANLARA İSE ADALETTEN BAŞKA HİÇBİR BORCUMUZ YOKTUR. BİZİM GÖREVİMİZ DUYGUYLA, COŞKUYLA, ÖN YARGIYLA DAVRANMAK DEĞİL TÜRK HUKUK SİSTEMİNİN SON YILLARDA BÜYÜK BİR BAŞARIYLA YÜKSELTTİĞİ İNSAN HAKLARINA İLİŞKİN STANDARTLARDAN TAVİZ VERMEDEN, OBJEKTİF DELİLLERE GÖRE KARAR VERMEKTİR.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz