Almanya, salih müslim'i iade edecek mi?

Almanya, salih müslim'i iade edecek mi?

Terör örgütü PYD'nin eski elebaşı Salih Müslim'in iadesi talebi sonrası Almanya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu ağırladı... Ortak basın toplantısında Türkiye'den sözlü nota aldıklarını açıklayan Alman Dışişleri Bakanı Gabriel, Müslim konusunda son sözü hukukun söyleyeceğini belirtti. Çavuşoğlu ise Birleşmiş Milletler'in ateşkes kararının, Zeytin Dalı Harekatı'nı kapsamadığını yineledi.

Berlin'de terör örgütünün mitingine katılan PYD'nin eski elebaşı Salih Müslim'in Almanya'dan iade talebi sonrası kritik temas gerçekleşti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Berlin'de, Mevkidaşı Sigmar Gabriel ile biraraya geldi.

İkilinin ortak basın toplantısında, Müslim'in iadesi konusu Gabriel'e soruldu. Türkiye'den sözlü nota aldıklarını belirten Gabriel, talebi Adalet Bakanlığı'na ilettiklerini ve kararı hukukun vereceğini söyledi.

Bölgesel konulardaki işbirliğinin önemine dikkati çeken Bakan Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler'in ateşkes kararını da değerlendirdi.

ÇAVUŞOĞLU: "BM KARARI TERÖRLE MÜCADELEYİ KAPSAMIYOR. BİZ AFRİNDE PYD/PKK İLE MÜCADELE EDİYORUZ Kİ PKK ALMANYA TARAFINDAN TERÖR ÖRGÜTLERİ LİSTESİNE ALINMIŞTIR."

Çavuşoğlu, Amerika Birleşik Devletleri ile fikir ayrılığı yaşanan Menbiç ile ilgili olarak da, "YPG çıkarılmalı, yönetim savaş öncesi nüfusa göre olmalı" dedi.

Washington ile "nüfus oranına göre yönetim konusunda hemfikir olduklarını" söyleyen çavuşoğlu, sürgün edilenlerin yeniden topraklarına döneceği mesajı verdi.

Krizlerin ardından iki ülke arasında yeniden yakınlaşma olduğunu söyleyen Çavuşoğlu'nun, Gabriel'den bir de ricası vardı.

ÇAVUŞOĞLU: "ALMANYADAN TÜRKİYEYE GELECEK TURİST SAYISINDA VE İLK 2 AYDA GELECEK TURİST SAYISINDA CİDDİ ARTIŞ VAR, YÜZDE 80 ARTIŞ VAR... SEYAHAT UYARISINI ÖZELLİKLE ŞU FUAR DÖNEMİNDE GÖZDEN GEÇİRMEKTE FAYDA VAR. SİGMAR'DAN RİCA EDİORUM LÜTFEN BU KARARI GÖZDEN GEÇİRSİN"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz