İtalya'da sandıktan merkez sağ çıktı

İtalya'da sandıktan merkez sağ çıktı

Sandıktan çıkan Merkez Sağ, eski başbakan Renzi'yi koltuğundan etti. Demoratik Parti lideri Matteo Renzi görevi bıraktı... İtalya genel seçimlerinde yükselen sağ hareketin ilk hedefi Avrupa Birliği oldu. Koalisyon arayışına giren oluşumda yer alan Lig Partisi'nin lideri, "İtalya'nın geleceği İtalyanları ilgilendirir" sözleri ile birliğe gözdağı verdi.

İtalya da Avrupa'da yükselen sağ akıma katıldı. Genel seçimlerden Haydi İtalya ve Lig Partisi'nin öncülüğünde kurulan Merkez Sağ İttifakı galip çıktı.

Birinci sırada, İtalya'nın eski başbakanı Silvio Berlusconi'nin partisi Forza Italia ile aşırı sağcı Kuzey Ligi ve Fratelli d'Italia'nın oluşturduğu ittifak yer aldı.

Merkez Sağ, hem Temsilciler Meclisi hem de Senato için oyların yüzde 37'sini topladı. Komedyen Beppe Grillo'nun kurduğu sistem karşıtı Beş Yıldız Hareketi, Yüzde 32,6 ile 2'inci oldu.

Büyük hezimete uğrayan ve 3'üncü olan Demokratik Parti'nin yer aldığı Merkez Sol İttifakı, yüzde 22 oy oranıyla seçimleri üçüncü sırada tamamladı.

Bu sonuç, eski başbakanlardan Demoratik Parti lideri Matteo Renzi'yi koltuğundan etti. Kameralar karşısına geçen Renzi, görevinden ayrıldığını açıkladı.

Seçim sonuçlarına göre hiçbir parti ya da ittifak tek başına iktidara gelemiyor.

Şimdiden koalisyon hükümetinin büyük ortağı konumuna gelen Merkez Sağ İttifakı ise ilk hedef olarak Avrupa Birliği'ni gösterdi. Başbakanlık koltuğuna en yakın isim Lig Partisi lideri Matteo Salvini, ülkesi ile ilgili kararların İtalyan halkına ait olduğunu belirterek, birliğe mesaj gönderdi.

Brüksel, Salvini başbakanlığında bir hükümete sıcak bakmıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz