Seçim ittifak teklifi 9 madde anayasa komisyonu'nda kabul edildi

Seçim ittifak teklifi 9 madde anayasa komisyonu'nda kabul edildi

AK Parti ve MHP tarafından hazırlanan siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeleri de içeren teklifin 9 maddesi, TBMM Anayasa Komisyonunda kabul edildi. Teklif ile birlikte seçimlerde uygulanacak bazı değişiklikler belirlendi. Komisyonda, CHP'li vekiller ile komisyon başkanı arasında sözlü tartışma yaşandı.

Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi'nin ortak imzasıyla hazırlanan 26 maddelik seçim ititfakı yasa teklifi, Meclis Anayasa Komisyonu'nda görüşülüyor.

DÜN yapılan görüşmeler sonucunda, teklifin 9 maddesi komisyondan geçti.

Kabul edilen maddelere göre, aynı binada oturan seçmenler, hane bütünlüklerinin korunması ve aynı seçim bölgesinde kalmaları şartıyla farklı sandık bölgelerine kaydedilebilecek.

Birlikte yapılan cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde, oy pusulaları aynı zarfa konulacak.

Mevcut düzenlemeye göre, kolluk güçleri, sandık çevresine sadece sandık kurulu başkanı veya üyelerden birinin çağrısı üzerine gelebiliyorken, teklifte seçmenlerin ihbarı üzerine de kolluk güçlerinin sandık çevresine gelebilmeleri öngörülüyor.

Üzerinde sandık kurulu mührü bulunmamasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı, amblemi ve ilçe seçim kurulu mührü bulunan zarflar ile üzerinde leke veya çizik bulunsa dahi bunun özel işaret koymak amacıyla yapıldığı kesin olarak anlaşılamayan zarflar geçerli sayılacak.

Öte yandan, CHP'li milletvekilleriyle, komisyonun Başkanvekili AK Parti Aydın Milletvekili Abdurrahman Öz arasında konuşma sürelerine ilişkin tartışma yaşandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, amaçlarının görüşmeleri engellemek veya uzatmak olmadığını, ancak etraflıca tartışmak, sağlıklı bir çalışma yapmak için söz aldıklarını belirtti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz