Enflasyon beklentileri aştı; kur yükseldi

Enflasyon beklentileri aştı; kur yükseldi

Haftaya sakin başlayan piyasaların seyri, Şubat ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla değişti... Şubat enflasyonunun piyasa beklentilerinin üzerinde gelmesiyle birlikte, Dolar 3 Lira 81 Kuruşu, Euro 4 Lira 70 Kuruşu aştı.

"TÜRKİYE'NİN BEKLEDİĞİ VERİ ENFLASYON VERSİYDİ O VERİ DE GELDİ. ŞUBAT AYINDA ENFLASYON BEKLENENİN ÜZERİNDE GELDİAYLIK YÜZDE 0.5LİK ARTIŞ BEKLENİYORDU. 0.73'LÜK BİR ARTIŞ OLDU TÜKETİCİ FİYATLARINDA VE YILLIK ANLAMINDA YÜZDE 10.26'LIK RAKAM GÖRÜLÜYOR. BEKLENTİ YÜZDE 10 CİVARINDAYDI."

Şubat ayı enflasyon verileri açıklandı... Piyasalar da yukarı yönlü hareketler başladı.

"BEKLENENİN ÜZERİNDE GELMESİYLE PİYASALARDA OLUMSUZ ALGILANDI."

Dolar 3 Lira 81 Kuruşu, Euro 4 Lira 70 Kuruşu aştı. Haftaya yükselişle başlayan altının gram fiyatı ise 163 Lira seviyesinde dengelendi.

DOLAR: 3.82 LİRA, EURO: 4.71 LİRA, GRAM ALTIN:163 LİRA

" DOLAR VE EURO DA HIZLI YÜKSELİŞLERİ GÖRMEYE BAŞLADIK. 3.80'LERDEN BAŞLAYAN DOLAR 3.83'E ÇIKMIŞ DURUMDA BORSADA BİR MİKTAR GERİLEME VAR BUNLAR ÇOK NORMAL HAREKETLER ÇÜNKÜ ENFLASYON TÜRKİYE'NİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL GÖRÜLÜYOR "

Gözler şimdi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 7 Mart Çarşamba günü düzenleyeceği Para Politikası Kurulu toplantısında alacağı faiz kararına çevrilmiş durumda.

"EĞER Kİ İLERLEYEN AYLARDA ENFLASYON YÜKSEK GELİRSE MERKEZ BANKASI'NIN YILIN İKİNCİ ÇEYREĞİNDE FAİZ ARTIŞI KAÇINILMAZ OLACAKTIR."

Uzmanlar, yurt içi ve yurt dışındaki siyasi gelişmelerin de kur üzerinde etkili olacağını söylüyor.

"ÖZELLİKLE İÇ PİYASALARDAKİ GELİŞMELERİ TAKİP EDECEĞİZ VE ABD'DEKİ HİZMET SEKTÖRÜNE İLİŞKİN İSTİHDAM SAYILARINI TAKİP EDECEĞİZ. BEKLENTİLER DOĞRULTUSUNDA RAKAMLAR GELMESİNİ BEKLİYORUZ. TABİKİ İÇ GELİŞMELER ÇOK ÖNEMLİ AFRİN OPERASYONU DEVAM EDİYOR BURADAN GELECEK HABERLER ÖNEMLİ BUNLAR AŞAĞI YA DA YUKARI YÖNLÜ HAREKETLERİ TETİKLEYECEKTİR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz