Yemek kartlarına düzenleme

Yemek kartlarına düzenleme

Yemek sektöründeki işletmecilerin yüksek komisyonlardan şikayet ettiği yemek kartları ile ilgili düzenlemede sona gelindi. Çalışmaya dair detayları paylaşan Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkci, bu kartların yemek sektörü dışında kullanılmasının engelleneceğini söyledi. Tüfenkci ayrıca komisyon oranlarına tavan sınır getirileceğini de belirtti.

Yemek kartları ile market alışverişi dönemi bitiyor.
Açıklama Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'den geldi.

Tüfenkci, yüksek komisyon ücretleri ve ödeme sürelerinin uzun olması tartışmaları ile gündeme gelen yemek kartları sorununun çözümü için yapılan çalışmalarda sona gelindiğini belirtti.

Bakan'nın açıklamasına göre, düzenleme ile yemek kartı müşterilerinin doğrudan, dolaylı veya gizli olarak iskonto almalarının önüne geçilecek.
Yemek kartı şirketlerinin de perakende işletmelerden alacağı komisyon oranına tavan sınır getirilecek.

Yemek kartlarının, market alışverişleri gibi, yemek sektörü dışındaki sektörlerde kullanılması da engellenecek.

Yemek kartı hizmeti veren şirketlerin akaryakıt, hediye, ödül, teşvik, konaklama ve ağırlama gibi hizmetler için çıkarttığı kartlar söz konusu olduğunda, işlem ve ödemelerin her bir hizmete özgü olması ve buna ilişkin teknik altyapının oluşturulması kaydıyla birden fazla hizmet için tek bir kartın kullanılabilmesi sağlanacak.

İlerleyen günlerde kamuoyuyla paylaşılacak çalışmanın detaylarını Bülent Tüfenkci'nin duyurmasının ardından, Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği Genel Başkanı Ramazan Bingöl düzenlemeyi değerlendirdi.
Bingöl, düzenleme ile yüzde 12'ye varan komisyon oranlarının yüzde 3-4'e kadar inmesini beklediklerini söyledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz