Zeytin Dalı Harekatı'nda 23. gün

Zeytin Dalı Harekatı'nda 23. gün

Zeytin Dalı Harekatı'nın 23'üncü gününde etkisiz hale getirilen terörist sayısı bin 266 oldu... Gece boyunca uçaklar Afrin'deki terör hedeflerini vurdu, sınıra sevkiyatlar da sürdü... İngiltere'de PKK ile YPG ilişkisinin kanıtlarını açıklayan parlamento, hükümete gereğini yapması çağrısında bulundu... Suriye'de ise Şam ile Tel Aviv gerilimine, Washington ve Moskova da dahil oldu.

Afrin'i terör örgütlerinden temizlemek amacı ile başlatılan Zeytin Dalı Hareakatı'nda 23'üncü günde ilerleyiş yoğun bombardıman eşliğinde sürüyor.

Son operasyonda terör örgütlerine ait sığınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 19 hedef ile 86 terörist daha etkisiz hale getirildi. Toplamda öldürülen terörist sayısı da bin 266'ya yükselmiş oldu.

11 şehidimizin ardından savaş uçakları havalandı, bombardımana sınırda konuşlu fırtına obüsleri de destek verdi.

Diğer yandan da sınıra askeri sevkiyatlar sürüyor...

İçerisinde komando birliklerinin bulunduğu 60 zırhlı araç, Hatay'a gitti. Araçların istikameti ise Afrin...

Terör örgütü PKK ile YPG işbirliğini kabul etmeyen batı dünyasından ise önemli bir adım geldi. İngiltere'de Avam Kamarası'nın Dışişleri Komisyonu, sunulan kanıtların PKK ile YPG bağlantısını ortaya koyduğunu belirtti.

Komisyon hükümete, açık bir görüşe ulaşması çağrısı yaptı.

Suriye'de gerilen Şam ve Tel Aviv ilişkilerine ise Washington ve Moskova dahil oldu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefonda görüştü. İkili, İsrail hava Kuvvetleri’nin Suriye'deki hedeflere düzenlediği saldırılarla ilgili durumu ele aldı.

İsrail jetinin düşürülmesi konusunda İran'ı suçlayan Amerika Birleşik Devletleri ise İsrail'in kendini savunma hakkı bulunduğunu belirterek "sadık müttefik" olarak tanımladığı Tel Aviv'e arka çıktı.

Ancak yaşanan gerilim Birleşmiş Milletleri endişelendirdi. Genel Sekreter Antonio Gutteres, Suriye ile İsrail arasındaki gerilimin bir an önce azaltılması çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler ayrıca başkent Şam'ın abluk altındaki Doğu Guta bölgesine düzenlenen hava saldırıları nedeni ile Suriye ve Rusya'yı açıkça suçladı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz