Cihangir camii yanında inşaat devam ediyor

Cihangir camii yanında inşaat devam ediyor

İstanbul'daki tarihi Cihangir Camii'nin yanıbaşında süren inşaat bölge halkının tepkisini çekiyor. İnşaatın, tarihi cami ve Cihangir'in silüetini bozacağını söyleyen semt sakinleri, çalışmaların durdurulmasını talep ediyor.

İstanbul'da bulunan Cihangir Camii, 1559 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırıldı.

Restorasyon çalışmalarının devam ettiği tarihi camii, Beyoğlu Cihangir Yokuşu’ndan İstanbul Boğazı’na bakan konumuyla da ayrı bir öneme sahip...Bugünlerde ise, Cihangir camii hemen yanıbaşında devam eden inşaatla gündemde... Zira, bölge sakinleri inşaat çalışması bittiğinde tarihi camiinin silüetinin bozulacağı görüşünde... Bu yüzden de tepkililer..

"CAM BİR BİNANIN BURAYA YAPILMASI CİHANGİRİN SİLÜETNİ BOZACAK"
"DURDURULDU TEKRAR BAŞLADI"
"OLMAMASI LAZIM CAMİ TAMAMEN BOZULACAK"

İnşaatın mahkeme kararıyla 2009 yılında durdurulduğunu ifade eden avukat Can Atalay, Danıştayın da bilirkişi incelemesi kararı istediğini söylüyor. Atalay, inşaatın arada doğan boşlukta hukuksuzca başlatıldığını savunuyor.

"EN ÖNEMLİ CAMİLERİNİNİN BİRİNİN SİLÜETİNİ BOZACAK İNŞAAT HUKUKA AYKIRI TEKRAR BAŞLADI BOĞAZDAN GÖRÜNÜMÜ ETKİLİYOR MAHALLELİYİ BÖYLE ETKİLEYEN BİR DURUMDA İLERDE TAZMİNAT DAVALARI AÇILACAKTIR BUNUN ÖRNEĞİ"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz