Eski vali Mutlu ve eski emniyet müdürü Çapkın'a 15 yıla kadar hapis talebi

Eski vali Mutlu ve eski emniyet müdürü Çapkın'a 15 yıla kadar hapis talebi

Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın da yargılandığı FETÖ'nün "mülkiye" yapılanmasına yönelik dava, sanıkların esas hakkındaki mütalaaya ilişkin savunmalarıyla sürüyor. Dava savcısının mütalaasında Mutlu ve Çapkın'ın 7 buçuk yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

FETÖ'nün "mülkiye" yapılanmasına yönelik 7'si tutuklu 14 eski vali ve kaymakamın yargılandığı dava, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 7. duruşmasıyla sürüyor.
Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın da aralarında bulunduğu sanıklar, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapıyor.

Savunmaların tamamlanmasının ardından mahkeme heyetinin kararını açıklaması bekleniyor.

Esas hakkında hazırlanan mütalaada Mutlu ve Çapkın'ın da aralarında olduğu 11 sanık için 7 buçuk yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. 3 sanığın ise, beraati isteniyor.

Mütalaada, eski İstanbul Valisi Mutlu'nun "silahlı terör örgütüne üye olduğu", eski İstanbul Emniyet Müdürü Çapkın'ın ise "örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım ettiği" ifade ediliyor.

15 Temmuz darbe girişiminde Sualtı Taarruz ile Kurtarma ve Sualtı Komutanlıklarında görevli 38 askerin de aralarında bulunduğu 42'si tutuklu 52 sanığın yargılanmasına da İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediliyor.

Kalkışma sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayındaki eylemlere ilişkin, aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eski başyaveri albay Ali Yazıcı'nın da yer aldığı 534 kişinin yargılandığı davada, duruşma savcısı tutuklu sanıkların mevcut halinin devamını istedi

Ankara'da, FETÖ'nün adliye ve cezaevi yapılanmasına ilişkin 35 sanığın yargılanmasına, devam edildi. Duruşma savcısı, tahliye taleplerinin reddi yönünde mütalaa verdi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz