Zeytin dalı harekatı 21. gününde

Zeytin dalı harekatı 21. gününde

Zeytin Dalı Harekatı'nın 21'inci gününde, terörden arındırılan bölgeler arasına yenileri eklendi, hava bombardımanlarında 19 hedef daha imha edildi. Etkisiz hale getirilen terörist sayısı Bin 62'ye yükseldi. Terör örgütü PYD/PKK, IŞİD ile işbirliğini Afrin'e taşıdı. Suriye'nin güney kesimindeki Amerikan bombardımanında ölenler arasında Rus askerlerinin de bulunduğu ortaya çıktı...

Zeytin Dalı Harekatı'nın 21'inci gününde Türk Silahlı Kuvvetleri savaş uçakları, 5 günlük aranın ardından bir kez daha havalandı.

Bafilun Dağı ve çevresini yoğun bombardımana alan savaş uçakları, teröristlere ait sığınak, mühimmat deposu ve silah mevzisi olarak kullanılan 19 hedefi imha etti. Böylelikle etkisiz hale getirilen terörist sayısı da, bin 62'ye yükselmiş oldu.

Afrin'in batısındaki Nisriyye, Dükkan, Eşkan ve Cukali Favkani köyleri, teröristlerden temizlendi.

Çatışmalarda ise 5 askerimiz ile 5 Özgür Suriye Ordusu mensubu yaralandı. Yaralı askerler Kilis'e getirilerek tedavi altına alındı.

Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu'nın sıradaki hedefi, Afrin'in çevresindeki terör kampları ile Minniğ Hava Üssü yakınlarındaki terör mevzileri.

İlerleyişte birliklere, sınırdan fırtına obüsleri ve çok namlulu roket atar sistemleri destek veriyor...

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, kuvvet komutanları ile birlikte, Havadan İhbar Kontrol Uçağından harekatı denetledi.

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin de incelemelerde bulunmak üzere Kilis’teydi... Orgeneral Çetin, zeytin dalları ile karşılandı.

Büyük oranda güç kaybeden terör örgütü PYD/PKK ise IŞİD ile ortaklaşa takviye güçlerini bölgeye kaydırıyor.

IŞİD'in eski sözde Halep emiri Abdullah Sufuni'nin 60 terörist ile Afrin’e gönderildiği ve 240 IŞİD'liyi yönettiği belirtildi.

Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya da PYD/PKK'nın Suriye'de 400 IŞİD mensubunu serbest bıraktığını, bunların 120'sinin de örgüt saflarında savaştığını söyledi.

Suriye ordusunun PYD/PKK'yı hedef almasının ardından Amerika Birleşik Devletleri'nin misilleme yaptığı rejim güçlerinin arasında Rus askerlerinin de olduğu ortaya çıktı.

100'den fazla ölenin arasında biri Albay rütbesinde 3 Rus askeri bulunuyor. Amerikan yönetimi ise operasyon için Moskova'nın kendilerine yeşil ışık yaktığını açıkladı.

Suriye rejimi de, Doğu Guta'ya saldırılarını sıklaştırdı.

Başkent Şam'ın ablukada tutulan Doğu Guta bölgesine düzenlenen hava saldırılarında 54 sivil hayatını kaybetti.

Rusya, İdlib'de El Nusra'lı teröristler tarafından düşürülen SU-25 uçağının pilotu Roman Filipov için görkemli bir veda töreni düzenledi.

Başkent Moskova'daki Çkalovskiy Askeri Havalimanı’ndaki törene üst düzey yetkililer katıldı.

Voronej kentindeki ikinci törene ise 30 binden fazla kişi katıldı. Fillipov'a ölümünün ardından kahramanlık nişanı verilmişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz