Avrupa parlamentosu'ndan Türkiye kararı

Avrupa parlamentosu'ndan Türkiye kararı

Avrupa Parlamentosu'nda 'Türkiye'de İnsan Haklarının Durumu' başlıklı karar tasarısı, büyük oy çoğunluğu ile kabul edildi. Kararda, 15 Temmuz darbe girişimi kınandı... "OHAL’in, muhalefeti ve ifade özgürlüğünü daha da bastırmak için kullanıldığı” belirtildi. Zeytin Dalı Harekatı da eleştirildi... Karara Ankara'dan tepki ise gecikmedi...

Avrupa Parlamentosu, Türkiye'de insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkesinin ihlâline ilişkin gelişmeleri kınayan karar metnini kabul etti.

Kararda, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi bir kez daha kınandı...

OHAL'in 'meşru muhalefeti, ifade ve basın özgürlüğünü daha da bastırmak amacıyla kullanıldığı' savunuldu. Türkiye'de temel hak ve özgürlükler, hukukun üstünlüğü, yargının bağımsızlığındaki 'kötüleşmeden ciddi kaygı duyulduğu' kaydedildi.

Ayrıca Zeytin Dalı Harekatı eleştirilerek, insani açıdan ortaya çıkabilecek sonuçların endişe yarattığı belirtildi.

Kararı değerlendiren Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, "Rakamlar şok edici. 100 binden fazla kişi işten çıkarıldı. 50 binden fazla kişi hapse atıldı" dedi.

Piri, Avrupa Birliği üyesi ülkeleri Türkiye'deki gelişmelere karşı görüşlerini daha yüksek sesle dile getirmeye çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan, karara tepki gecikmedi...

Açıklamada, "Binasında terör örgütünün paçavralarının asılmasına izin veren Avrupa Parlamentosu'nun böyle bir karar alması esasen şaşırtıcı değildir" denildi.

Tehditlerin tamamen bertaraf edilmesi için gereken OHAL gibi etkin tedbirleri almanın Türkiye Cumhuriyeti devletinin ödevi ve en doğal hakkı olduğu vurgulanan açıklamada, kararın yok hükmünde sayıldığı bildirildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz