Kanada başbakanı Trudeau öğrencinin sözünü kesti

Kanada başbakanı Trudeau öğrencinin sözünü kesti

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, sözünü kestiği öğrencinin kullandığı kelimeyle ilgili yaptığı düzeltme nedeniyle tartışma konusu oldu. Öğrencinin kullandığı sözcüğün cinsiyetçi olduğunu belirten Trudeau’ya eleştiri yağdı.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, üniversitede katıldığı etkinlikte, soru soran bir kız öğrencinin kullandığı kavramla ilgili yaptığı düzeltme nedeniyle tartışma konusu oldu.

Trudeau, öğrenci tarafından kullanılan ve İngilizce'de "insanoğlu" anlamına gelen "mankind" sözcüğü, "man" kökünden geldiği için genç kızın sözünü kesti.

Başbakan ardından da, cinsiyetçi olduğunu düşündüğü bu kelimeyi kullanmadıklarını söyledi. Trudeau, bunun yerine, kökü İngilizce "people" olan "peoplekind" sözcüğünü önerdi.

Yaptığı düzeltme salonda alkış alan Trudeau, "uydurma bir kelime" önerdiği gerekçesiyle de eleştirilere hedef oldu.

Ünlü İngiliz gazeteci ve televizyoncu Piers Morgan, Trudeau'yu "çok bilmişlikle" ve "ucuz yoldan duyarlılık gösterisi" yapmakla suçladı.

Morgan, Trudeau'nun "İngilizce dilini yeniden yazmaya çalıştığını", çünkü "peoplekind" diye bir kelime olmadığını belirtti.

Muhalefet de, Trudeau'nun öğrencinin sözünü kesmesini eleştirdi.

Sivil toplum örgütleri de, asıl sorunun Trudeau'nun bu kelimeyi kullanan birini herkesin önünde utandırması olduğunu kaydetti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz