Avrupa yaz saati uygulamasına son mu veriyor?

Avrupa yaz saati uygulamasına son mu veriyor?

Avrupa Birliği ülkelerinde yaz saati uygulamasına son verilmesini öngören bir tasarı, Avrupa Parlamentosunda kabul edildi. Saatlerin değiştirilmesi durumunun ortadan kalkması için AB Komisyonu ve üye ülkelerin onayı gerekecek.

Avrupa, yaz saatine veda mı ediyor?

Strazburg'da toplanan Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunda, AB genelinde her yıl Mart ve Ekim aylarının son hafta sonu işletilen yaz saati değişikliğinin incelenmesi konulu rapor ve karar tasarısı ele alındı.

Parlamentodan 384 kabul, 153 ret ve 12 çekimser oyla geçen karara göre, AB ülkelerinde yaz saati uygulamasının etraflıca incelenmesi ve gerekli görülmesi durumunda uygulamadan vazgeçilmesi için yeşil ışık yakıldı.

Saatlerin yılda iki kez geri veya ileri alınmasının insan vücudu üzerinde olumsuz etki yaptığının bilimsel verilere yansıdığı vurgulanan raporda, 2001'den bu yana tüm üye ülkelerde geçerli olan ortak yaz saati uygulamasının gözden geçirilmesi kararlaştırıldı.

Genel Kurulun kabul ettiği karar, AB Komisyonu tarafından değerlendirilecek.

AB Zirvesi'nde olumlu sonuç elde edilmesi durumunda, üye ülkelerin parlamentolarından geçecek bir düzenlemeyle yaz saati uygulamasına AB genelinde son verilebilecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz