Yeni torba yasa tasarısı komisyon'da

Yeni torba yasa tasarısı komisyon'da

Yeni Torba Yasa Tasarısı, Meclis komisyonunda görüşülmeye başladı... Yatırım ve istihdamı teşvik eden düzenlemeler getiren tasarı yasalaşırsa, yeni makine ve teçhizat alımlarına, 2019 sonuna kadar KDV istisnası getirilecek. Muhalefet ise, tasarıdaki RTÜK'e dijital yayını denetleme yetkisi öngören maddeye tepkili.

Toplumun pek çok kesimini ilgilendiren düzenlemeler öngören torba yasa tasarısı, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başladı.

AĞBAL - TÜRKİYE EKONOMİSİ GÜÇLÜ ŞEKİLDE BÜYÜME HİKAYESİNE DEVAM EDİYOR... BİR TARAFTAN EKONOMİ BÜYÜYOR BİR TARAFTAN DA EKONOMİNİN DAMARLARINA KAN VERECEK BÜTÇEYE SAHİBİZ.

Tasarıyı komisyona sunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, ekonomideki son durumu böyle değerlendirdi; ''Hem üretim, hem yatırım tarafında güçlü performans var'' dedi, maddelerin detaylarını anlattı...

AĞBAL - DÜZENLEMELER ÇOK KAPSAMLI YATIRIM ÜRETİM İHRACATIN TEŞVİKİ... TASARRUFLARIN ARTIRILMASI, VERGİ KONUNLARI İLE İLGİLİ İHTİLAFLARIN GİDERİLMESİ.

Tasarıya göre, sanayi sicil belgesine sahip işletmelerin, yatırım teşvik belgesi aranmaksızın imalat sanayinde kullandıkları yeni makine ve teçhizat alımlarına 2019 sonuna kadar KDV istisnası gelecek.

AĞBAL - YERLİ EKİPMAN ÜRETİCİLERİ İÇİN DE BÜYÜK BİR PAZAR SAĞLANMIŞ OLACAK...

Vergi yükü sabitlenerek, asgari ücretin yıl içinde azalması kalıcı olarak önlenecek. 100 lira tutarındaki asgari ücret desteği uygulamasına 2018 yılında da devam edilecek. 16 yaş üstü aracını hurdaya ayırana yeni araç alımlarında 10 bin lirayı geçmemek üzere ÖTV indirimi sağlanacak.

Torba tasarıda, kadın istihdamının artırılmasına yönelik kreş desteği de öne çıkıyor.

AĞBAL - KREŞ DESTEĞİ KADIN ÇALIŞAN ÇOCUĞUNU BİR KREŞE GÖNDERİRSE İŞVEREN DE KENDİSİNE BUNUN İÇİN ÜCRET ÖDERSE GELİR VERGİSİNDE ÜCRET KAZANCINDAN DÜŞÜRÜLMESİNİ ÖNGÜRÜYORUZ.

Tasarıda tasarrufu artırıcı teşvikler de yer alıyor... Konut hesabında devlet katkısı tutarı 15 bin'den 20 bin liraya, yüzde 20 olan azami devlet katkısı yüzde 25'e çıkarılacak. Çeyize devlet katkı oranı da yüzde 20'den, 25'e yükseltilecek.

Ayrıca kaçak madencilik yapanlara hapis cezası getirilecek...

Muhalefet ise tasarıda, RTÜK'e dijital yayın platformlarını da denetleme yetkisi veren maddeye tepkiliydi.

BEKAROĞLU - BU YANLIŞ BİR USÜL İLGİLİ KOMİSYONLARDA UZMANLAR ÇAĞRILARAK GETİRİLMESİ GEREKİR. PLAN BÜTÇEYE GETİRİN GEÇSİN BU ANLAYIŞ YANLIŞ.


PAYLAN - BU MADDENİN TASARIDA YER ALMASI SKANDAL, ÖZGÜRLÜKLER SINIRLANACAK.

AĞBAL - KİMSE OLMAYAN BİR ŞEY ÜZERİNDEN FELAKET TELLALIĞI YAPMASIN. AK PARTİ ÖZGÜRLÜKLERİ GETİRMİŞTİR VE GETİRMEYE DE DEVAM EDECEĞİZ.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz